10 rokov po kríze – je bankový sektor bezpečnejší?

Autor: Althea Spinozzi
05.09.2017 (09:00)

Realitou je, že bankovníctvo sa od veľkej recesie veľmi zmenilo. Prečítajte si v čom nastali najväčie zmeny.




Regulačné orgány preskúmali mnohé aspekty bankového odvetvia s cieľom vytvoriť pravidlá, ktoré by spravili finančný trh odolnejším voči volatilite a stresovým situáciám. Boli zavedené vyššie kapitálové požiadavky, ktoré zabezpečili, že banky si nenahromadia prebytok špekulatívnych aktív a nestanú sa tak insolventné. Zvýšili sa aj požiadavky na likviditu bánk, boli zavedené pravidelné stres-testy, ktoré majú zabezpečiť, že banky by aj v prípade novej krízy mali mať dostatok rezerv.
 
S výsledkami však nemôžeme byť úplne spokojní. Objavili sa totiž nové škandály, ako napríklad manipulácia s kľúčovou medzibankovou úrokovou sadzbou Libor v roku 2012. Regulátori sa preto pozreli hlbšie do riadenia bánk a zaviedli ďalšie obmedzenia týkajúce sa platov a bonusov bankárov. Cieľom regulácie bolo, aby bankári nedostávali žiaden finančný bonus pri nakúpení rizikových aktív, čo by malo priniesť ďalšie ozdravenie vo finančnom prostredí.
 
Teraz žijeme vo svete, v ktorom sú banky zdravšie a lepšie regulované, ako kedykoľvek predtým. Prečo teda niektorí investori váhajú vložiť do tohto sektora svoje peniaze?

Neprehliadnite Pre lepšie pochopenie sa pozrime nato, ako rozmýšľajú investori. Tí, pri stanovovaní potenciálu výnosov na trhu s dlhopismi finančných spoločností, porovnávajú tieto výnosy s tými, ktoré sú na trhu korporátnych dlhopisov. Nižšie uvedený graf zobrazuje 10-ročné výnosy amerických a európskych finančných dlhopisov a priemerný 10-ročný výnos korporátnych dlhopisov. Z grafu je jasné, že výnosy vo finančnom sektore v EU aj v USA boli v minulom roku vyššie, ako výnosy v celom korporátnom sektore.

17 09 05 graf Saxo

Aj známe a uznávané mená vo finančnom sektore, ako napríklad JP Morgan, Barclays a Unicredit, sú nútené platiť investorom vyššie výnosy ako platia štáty. Napríklad ak vezmeme do úvahy senior nezabezpečené emisie týchto bánk v USD, môžeme vidieť, že desaťročný výnos Citi banky s maturitou v roku 2028 je na úrovni 3,887 percenta a štátne dlhopisy pritom majú výnos len 3,5 percenta. Barclays s maturitou v roku 2026 platí až 4 percentá a za pokladničné poukážky to je len 3,8 percenta.
 

Podozrivé myšlienky

Všetky vyššie uvedené prepočty sa týkali samozrejme dlhopisov, ktoré sú hodnotené ako vhodné investície, a teda sú ďaleko od neplnenia záväzkov. Investori sa však stále pozerajú na finančný sektor s podozrením a radšej by svoje peniaze vložili do kvalitnej korporácie v spotrebiteľskom sektore.
 
Dôvod, prečo sú spready vo finančnom sektore vyššie ako pri vládnych dlhopisoch, je aj to, že aj keď pre banky boli zavedené prísnejšie predpisy a požiadavky, stále musia mnohé iné z nich dokázať svoju stabilitu. V Európe sa mnohé banky na periférii stále trápia so zlými úverovými knihami a veľká časť ich zisku smeruje na odpísanie zlého dlhu. Najviac postihnuté krajiny sú Taliansko, Španielsko a Portugalsko, kde mnohé malé banky stále trápi bremeno zlyhaných úverov.
 
Avšak musíme uznať, že v týchto krajinách je stále možné nájsť stabilné banky, ako Banco Santander, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) a Intesa Sanpaolo, ktoré by mohli diverzifikovať vaše portfólio a vytvárať zaujímavé výnosy.
 

Hrozba deregulácie

Americký prezident D. Trump je presvedčený, že sa mu podarí uskutočniť dereguláciu finančného trhu. Trumpove navrhované zmeny umožnia najväčším veriteľom prevziať viac vkladov a presunúť veľkú časť svojich investícií do štátnych pokladničných fondov s vyššou výnosnosťou, čím by vytvárali menšie dlhy. Podľa Trumpovho plánu by banky nemuseli financovať svoje operácie s veľkým kapitálom, čím by sa ale finančný sektor stal zraniteľným, ako tomu bolo pred rokom 2008.
 
Posledný prejav šéfky FEDu Janet Yellenovej minulý piatok sa týkal aj spomínanej deregulácie. J. Yellenová skutočne varovala pred dereguláciou, pretože by ohrozila odolnosť finančného systému.
 
Trumpova deregulačná politika však môže naopak pre väčšie americké banky predstavovať príležitosť. Z dlhodobého hľadiska to však môže spôsobiť nerovnováhu, ktorá spôsobí ďalšiu volatilitu vo finančnom sektore alebo až v celej ekonomike.
 
Stručne povedané, finančný sektor sa stal za posledných desať rokov, vďaka prijatým nariadeniam, oveľa viac stabilnejší a aj keď výnosy vo finančnom sektore sú širšie, existuje väčšia kontrola nad zdravím finančných inštitúcií. Zo slov D. Trumpa o deregulácii môžu profitovať hlavne americké banky. Investori by však mali posúdiť, ktorá investičná stratégia najlepšie vyhovuje ich potrebám.
 

Stabilné neamerické banky

Dlhodobo konzervatívni investori, ktorí nie sú Trumpovými sľubom nadšení, sa môžu zaujímať o stabilné spoločnosti mimo územia USA. Kanadské, severské a austrálske banky profitujú z dobrých úverových kníh, aj keď spoliehajú na medzibankové financovanie až priveľmi. Napríklad výnos nezabezpečeného dlhu, ktorý je hodnotený ratingom AA- (podľa spoločnosti S&P) so splatnosťou v roku 2020 ponúka výnos jedného percenta, čo je 50 bázických bodov nad štátnymi pokladničnými poukážkami.

Zdroj: Saxo Bank, Foto: Saxo Bank, redakcia