Ako sa vyhnúť komplikáciam s platobnou kartou

Autor: Katarína Macková
07.07.2016 (00:00)

Platby kartou sú praktické, pohodlné a všetci sme si už na ne zvykli. Majú však aj svoje úskalia a hrozí – ako takmer pri všetkom – aj riziko zneužitia. Na tieto veci teda radšej dávajte pozor.




Leto je tu a s ním aj čas dovoleniek. Mnohí sa chystáme do zahraničia a nie každý chce cestovať s väčšou hotovosťou – veď karta to istí. Samozrejme, je to pravda. Treba však byť obozretný.
 
Skimming
Platba kartou je vo všeobecnosti bezpečný spôsob platenia. Prípadné komplikácie však môžu nastať rovnako doma, ako aj v cudzine. S tým rozdielom, že doma obyčajne máme v peňaženke aj nejaké tie eurá a tak, keď obchodníkovi nedôverujeme, zaplatíme radšej hotovosťou. Ak na túto situáciu v zahraničí nie sme pripravení a peňaženka zíva prázdnotou, platbe kartou sa povedzme v reštaurácii po skonzumovanom obede nevyhneme. „S takzvaným skimmingom bojujeme nielen doma, ale aj v zahraničí.“ uvádza Lenka Bukalová, obchodná a marketingová riaditeľka SoNet Slovakia. Skimming je, jednoducho povedané, elektronické skopírovanie údajov z karty. Celá operácia netrvá dlhšie ako pár sekúnd a môže k nej dojsť napríklad v reštaurácii, keď s našou kartou čašník odbehne k platobnému terminálu. Pokusy o skimming však banky zaznamenávajú skôr pri výbere peňazí z bankomatu vďaka namontovanému „skimmeru“ a kamere na zachytenie PINu.

Náš tip >> Mýty a fakty o skimmingu a ako sa pred ním chrániť
 
Ktorú kartu do peňaženky? Najlepšie dve rôzne
„Ako isto už niektorí čitatelia zaznamenali, chystá sa rozsiahla zmena v oblasti bankových kariet (regulácia Európskej únie), ktorá môže so sebou, aj na cestách priniesť určité starosti pre držiteľov kariet,“ hovorí Bukalová. „Zatiaľ čo sme doteraz boli zvyknutí, že kartu (či je to už VISA alebo MasterCard) nám akceptujú všade, po novozavedenom opatrení Európskej únie to už nemusí byť také samozrejmé,“ vysvetľuje ďalej s tým, že sa bavíme o krajinách Európskej únie, mimo nej táto regulácia neplatí. Toto opatrenie umožní obchodníkovi, ktorý zákazníkom umožňuje platby kartou cez platobný terminál, aby si vybral, ktoré kartové schémy bude akceptovať a ktoré nie. „Preto sa vám môže stať, že v zahraničí nezaplatíte vašou platobnou kartou. Riešením môže byť, že si zabezpečíte dve, ako VISA, tak aj MasterCard, alebo budete počítať s niektorými výdavkami v hotovosti.“
 
Náš tip >> Platobné karty - poradňa zdarma! Pošlite nám svoju otázku.

Rozhodnutie mať so sebou dve karty je určite dobrý nápad aj z ďalšieho dôvodu. Napríklad ak vám jednu „zhltne“ bankomat, prípadne sa poškodí alebo ju stratíte. „Pri ceste do zahraničia je ideálne, ak má klient dve platobné karty, ktoré si uchováva na dvoch rozdielnych miestach,“ hovorí Juraj Štefanovič,PR špecialista Odboru komunikácie ČSOB. „Ak napríklad bankomat zadrží platobnú kartu, o vydanie karty je možné požiadať do dvoch dní v pobočke zahraničnej banky, ku ktorej bankomat patrí, avšak za tento úkon si banky môžu účtovať poplatok, vysvetľuje ďalej s tým, že po zadržaní karty v zahraničí z preventívno-bezpečnostných dôvodov odporúča platobnú kartu zablokovať a po návrate požiadať o vydanie novej.

Neprehliadnite Voľte radšej lokálnu menu
Výber hotovosti z bankomatu by mal byť realizovaný s debetnou platobnou kartou a v lokálnej mene. „Klient by nemal voliť zúčtovania v mene EUR - vyhne sa tak zbytočne vyšším poplatkom a nevýhodnejšiemu výmennému kurzu. O peniaze je možné požiadať aj v iných bankách v zahraničí. Ide však o spoplatnenú službu cash advance,“ dodáva Štefanovič.
 
Pozornosť sa vypláca
Môže sa stať, že sa pri platbe kartou suma stiahne dvakrát? A je to rovnaké bez ohľadu na to, či ide o Slovensko, Európu či krajinu mimo nej? Táto situácia je veľmi ťažko predstaviteľná, lebo sa to nemôže stať v jednej transakcii. Hoci úplne vylúčiť sa to nedá,“hovorí  Bukalová. „V prípade, že k tej situácii dôjde, je nutné ponechať si obidve účtenky o platbe a potom si vybaviť reklamáciu u svojej banky, vysvetľuje ďalej s tým, že ak zákazník okamžite na mieste zistí, že mu bola suma dvakrát stiahnutá, môže sa pokúsiť s obchodníkom dohovoriť o okamžitom vrátení sumy na jeho platobnú kartu. „Tento postup je možné uplatniť celosvetovo.“
 
Bezodkladne kontaktujte banku
Vo všeobecnosti pritom platí, že pokiaľ sa vyskytnú komplikácie, treba okamžite kontaktovať call- centrum vašej banky a problém s ňou ihneď riešiť. Odkladanie sa tu naozaj nevypláca.
Foto: Ivan Sedlák