Banka v mobile: Prima banka (9.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
10.10.2013 (08:00)

Od začiatku roka vám prinášame každý mesiac pohľad „pod pokrievku“ mobilných internetbankingových aplikácií rôznych bánk.

Tentoraz sa pozrieme na zúbok Prima banke, ktorá zvolila sčasti osvedčený a sčasti inovatívny prístup. Prečo? Svoju aplikáciu nazvala Peňaženka a poslúži aj tým, ktorí reálne internetbanking od Prima banky nevyužívajú. Ponúka totiž užitočnú aplikáciu, ktorá umožňuje zapisovať príjmy a výdavky a prehľadne ich zobrazovať práve s internetbankingom Prima banka. Dizajnéri banky si dali záležať, my ich prácu chválime – esteticky lákavé farebné spracovanie v korporátnej až krikľavozelenej farbe púta hneď od začiatku. Všetko je svižné a najmä intuitívne.

Pobočky a bankomaty Prima banky v Bratislave na Google mapách priamo v aplikácii so zapnutým GPS

Najskôr iOS, potom Android
Vývojári z IT oddelenia banky najskôr experimentovali s aplikáciou pre iOS. Tá je aktuálne vo verzii 2.4, v najnovšej verzii ponúka už aj možnosť platby cez naskenovanie platobného QR kódu. Aplikácia pre iOS má 9,2 MB, na svoj chod potrebuje iOS 5.0 alebo vyšší a je kompatibilná s iPadom či iPodom touch. Sami vývojári však uvádzajú, že aplikácia je primárne optimalizovaná pre iPhone 5. Funkčné rozdiely medzi aplikáciou iOS a Android veľmi nenájdete, odlišnosti sú v dizajnových prvkoch. Androidová verzia identickej aplikácie Peňaženka sa nám však zdala o kúsok sympatickejšia. Stačí, ak máte Android 2.2 alebo vyšší, a môžete si stiahnuť 6,6 MB veľkú aktuálnu verziu 1.2. Krátka inštalácia a môžeme ísť na to.

Prima_ios Prima_android

Peňaženka funguje aj bez iBankingu
Aplikácia Peňaženka je svižná a rýchla, menu otvoríte v ľavej hornej časti. Aplikácia je rozdelená na šesť položiek – Rozpočet, Pripomienky, Prehľad, iBanking, Bankomaty a Nastavenia. Jedna zásadná informácia: Aplikácia Peňaženka funguje, aj keď nemáte meno a heslo do iBankingu od Prima banky. Rozpočet je prehľadová časť vašich príjmov a výdavkov, ktoré zadávate do aplikácie postupne, tak ako vám v reálnom svete peniaze prichádzajú a odchádzajú. Príjem môžete v základe rozdeliť na mzdu, odmeny či úroky, výdavky do kategórií doprava, stravovanie, odev, domácnosť, osobné a mnohé ďalšie. Podkategórie príjmov a výdavkov môžete, samozrejme, pridávať. Vývojárom by sme vytkli jedine to, že pri zobrazení mesačného rozpočtu nemožno vybrať časové okno, v nastaveniach sa dá nastaviť iba prvý deň rozpočtu v mesiaci, prípadne finančný strop. Časť Pripomienky tvoria vaše finančné pripomienky o platbách, ktoré máte realizovať. Aplikácia vás sama upozorní, ak máte v ďalšie dni niečo zaplatiť, a umožní vám úhradu po pár klikoch aj priamo zrealizovať. Položka Prehľad je efektný grafický prehľad výdavkov v horizontálnom stĺpcovom grafe. iBanking je služba internetbankingu Prima banky, o nej sa zmienime ďalej. V časti Bankomaty si môžete vyhľadať bankomaty v zozname, nájsť pobočku či si nechať všetko zobraziť na Google mapách s podporou GPS. V Nastaveniach si môžete vybrať, ktorá sekcia zo šiestich hlavných položiek menu sa vám bude po spustení aplikácie zobrazovať ako prvá, vyberiete si jazyk aplikácie (slovenčina alebo angličtina), prípadne môžete aplikáciu chrániť heslom.

Prehľad výdavkov v grafickom zobrazení – skúste si jeden mesiac detailne viesť evidenciu výdavkov; je zaujímavé sledovať, na čo človek najviac míňa
Príjmy a výdavky zoradené v chronologickom poradí aj s vaším aktuálnym mesačným zostatkom; chýbalo nám však filtrovanie podľa času

iBanking – podporuje QR Pay by square
iBanking, samostatná časť internetbankingu Prima banky, je určený už klientom banky, ktorí majú zriadený účet. Do iBankingu sa prihlasujete svojím menom a heslom a prvotné prihlásenie sa ešte overuje SMS kódom, ktorý príde na telefónne číslo, ktoré ste zadali v banke pri zakladaní účtu. Autentifikácia SMS kódom sa realizuje iba pri prvotnom prihlásení, na každé ďalšie prihlásenie budete potrebovať už len meno a heslo. Ak si nastavíte aj heslo aplikácie, budete chránení dvoma heslami, čo však neznamená automaticky dvojstupňovú autentifikáciu. Po prihlásení do časti iBankingu vidíte na úvodnej obrazovke prehľady vašich účtov. Na každý účet pripadá jeden riadok. Je tu jeho názov, číslo a aktuálny stav. Všetko je realizované jednoducho, pohyby sledujete a platby realizujete stlačením tlačidla so symbolom eura v pravej hornej časti obrazovky. Výhodou iBankingu je, že môžete pracovať s viacerými účtami súčasne, napríklad podnikateľským a súkromným. Platby zadávate buď manuálne, načítaním čiarového kódu napríklad poštovej poukážky, prípade QR kódu typu Pay by square, ktorý sa pomaly udomácňuje na slovenských faktúrach. iBanking je priamo interaktívne prepojený s výdavkami a pripomienkami platieb v aplikácii Peňaženka, takže ak vám aplikácia pripomenie platbu, tu ju môžete aj zrealizovať. Pohyby na svojom účte zase pohodlne presuniete medzi výdavky alebo príjmy. Myšlienka takejto Peňaženky a aplikácie typu 2 v 1 sa nám veľmi pozdáva. Prima banka z dôvodu ochrany stanovila fixne limit denných platieb cez iBanking na 1000 eur, čo nám na druhej strane pripadá ako konzervatívne rozhodnutie, keďže si nemožno denný limit zvýšiť. Vcelku však aplikáciu Peňaženka od Prima banky hodnotíme pozitívne.

Úvodná obrazovka po prihlásení do iBankingu – jednoduchá a účelná

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue