Česká koruna by po rozhodnutí ČNB mala posilniť, nie však výrazne

07.04.2017 (11:55)

Upustenie Českej národnej banky (ČNB) od kurzového záväzku držať korunu na slabších úrovniach zrejme posunie jej kurz voči euru o niečo nižšie. Aj keď nie výrazne, pocítia to aj bežní občania a exportéri a importéri do Českej republiky.



Hoci česká koruna dostala po rozhodnutí Českej národnej banky (ČNB) ukončiť intervenčný režim priestor na pohyb, jej výraznejšie posilnenie sa neočakáva. Ako uvádza portál voFinanciach.sk, rozhodnutie ČNB bolo totiž, vzhľadom na aktuálny vývoj inflácie u našich západných susedov a takisto záväzok banky udržiavať intervenčný režim minimálne do konca prvého štvrťroka 2017, v tomto období predvídateľné.

Pôvodne česká centrálna banka zaviedla kurzový záväzok, aby pomohla návratu inflácie a obmedzila deflačné tlaky, ale tiež takouto formou prispela k rastu domácej ekonomiky. Menu držala intervenciami pri hranici 27 korún za euro od novembra 2013.

ČNB pritom avizovala, že napriek svojmu rozhodnutiu ukončiť kurzový záväzok bude rapídnejším odchýlkam kurzu brániť. Očakávať sa teda dá pomerne široké tolerančné pásmo centrálnej banky pre pohyb kurzu koruny voči euru, zhruba od úrovne 25 do 28 korún za euro.

Získajte vstupný bonus až 2 000 EUR

Krátko po oznámení rozhodnutia ČNB pretrvávala na devízovom trhu mierna volatilita, prehnané pohyby kurzu koruny však podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej nenastali. V najbližších hodinách a dňoch možno podľa nej očakávať zvýšenú volatilitu, ovplyvnenú tiež veľkým množstvom zahraničného kapitálu, ktorý čakal na posilnenie českej koruny. Ekonómovia z Erste Group Research očakávajú po opadnutí prvotnej volatility len mierne posilnenie kurzu o približne 2 %. Ku koncu roka by mohla byť česká mena na úrovni zhruba 26,3 koruny za euro. V ďalších rokoch by mohla ešte o niečo posilniť.

Zmeny kurzu českej koruny, hoci by nemali byť výrazné, pocítia aj bežní občania a exportéri a importéri do Českej republiky. „Posilňujúca sa koruna má samozrejme dopad aj na bežných spotrebiteľov. Dovolenka v zahraničí bude českých dovolenkárov vychádzať v priemere o niečo lacnejšie v prípade zhodnocujúcej koruny. Naopak, pre zahraničných turistov vrátane Slovákov sa dovolenka v Českej republike môže stať o niečo drahšou, keď bude koruna voči euru zhodnocovať,“ uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ako dodáva, zárobky českých pracovníkov, ktorí pracujú v zahraničí, napríklad na Slovensku, sa v prípade silnejšej koruny budú po prepočte do českej meny znižovať. Naopak, Slováci pracujúci v Čechách a zarábajúci v korunách, sa budú tešiť z vyšších zárobkov. Ich zárobky sa budú totiž po prepočte do eur zvyšovať.

Posilňujúca česká koruna bude zároveň nevýhodou pre českých exportérov, ktorí vyvážajú svoje výrobky do zahraničia, pretože silnejšia mena robí ich výrobky v zahraničí drahšími. „Na druhej strane silnejšia mena zlacňuje import, čo sa premieta do nižších nákladov na obstaranie tovarov zo zahraničia a dovážané výrobky sa stávajú lacnejšími. Silnejšia mena teda pribrzďuje infláciu,“ dodala analytička PABK Jana Glasová.


Zdroj: SITA, Foto: redakcia