Banky.sk

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o hypotékach

Dušan Slimák
Na Vaše otázky až do 29.10.2017 odpovedá Dušan Slimák, vedúci odd. implementácie a metodiky úverov pre fyzické osoby Tatra banky.

Tatra banka 2017
Otázka:
10.10.2017 - Pri refinancovaní sa vystavuje zase nový znalecký posudok na nehnuteľnosť? Ďakujem.
Odpoveď:
13.10.2017 - Dobrý deň, pri žiadosti o hypotéku môžete využiť aj starší znalecký posudok, vyhotovený maximálne jeden rok spätne. V prípade, že sa jedná o refinančný úver v zmysle bankou stanovených pravidiel, Tatra banka akceptuje dokonca aj starší znalecký posudok, maximálne však 5 rokov starý. Prípadne je možné využiť zvýhodnené ohodnotenie bytov prostredníctvom banky.Otázka:
08.10.2017 - Dávnejšie som si kúpil na hypotéku dom s veľkou záhradou. Hypotéku ešte stále splácam. Časť záhrady chcem predať. Je to vôbec možné? Ak už mám časť hypotéky splatenú, môže ťarcha ostať len na dome a na záhrade by sa ťarcha banky vymazala?
Odpoveď:
13.10.2017 - Dobrý deň, banky štandardne poskytujú klientom možnosť požiadať o zmenu zabezpečenia, resp. vyňatie časti zabezpečenia. V prípade, že chcete predať časť záhrady, je potrebné, aby aj po predaji bol založený dom a pozemok priamo spojený s verejnou komunikáciou, resp. aby ste mali zabezpečené právo prechodu a prejazdu na danú komunikáciu. Taktiež hodnota založenej nehnuteľnosti po vyňatí záhrady musí byť dostatočná ako zabezpečenie úveru a pokiaľ nie je záhrada vedená ako samostatná parcela, budete potrebovať doložiť aj geometrický plán na jej rozčlenenie. Pozemok priamo pod domom musí vždy zostať založený.Otázka:
03.10.2017 - Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či je možné získať hypotéku, ak mam úver 7000 eur a splátku, ktorá je pravidelná v sume 120 eur. Som vydatá a môj čistý príjem je 700 eur.
Odpoveď:
13.10.2017 - Dobrý deň, pre komplexné posúdenie Vašej otázky, čí môžete získať hypotéku by bolo potrebné pozrieť sa na prípad detailnejšie. Ako základnú informáciu však vieme povedať, že s mesačným príjmom 700 eur a splátkou úveru 120 eur, aj po odpočítaní životného minima na Vás a manžela a povinnej rezervy, máte stále voľnú kapacitu na splácanie ďalšieho úveru. Pre správne určenie maximálnej výšky úveru však treba započítať aj výdavky Vášho manžela, odpočítať životné minimum na deti ak nejaké máte a vziať do úvahy Váš vek, maximálnu splatnosť nového úveru a celkovú bonitu. Odporúčame Vám zastaviť sa na pobočke Tatra banky, kde Vám naši hypotekárni špecialisti radi prepočítajú maximálnu výšku úveru a poskytnú všetky informácie k hypotékam.Otázka:
01.10.2017 - Podstatnú časť môjho príjmu tvorí príjem z prenájmu nehnuteľnosti. Uznáva banka aj tento druh príjmu pri žiadosti o hypotekárny úver? Bude stačiť, ak predložím výpis z účtu, alebo budem musieť príjem z prenájmu dokladovať aj zmluvou, či daňovým priznaním?
Odpoveď:
13.10.2017 - Dobrý deň, príjem z prenájmu je možné akceptovať ako vedľajší príjem. Akceptujeme 55 % z prenájmu v prípade, že prenajímate tuzemskú nehnuteľnosť a prenájom je mesačne platený prevodom na bežný účet v SR. Je potrebné doložiť platnú nájomnú zmluvu, ktorá trvá aspoň 1 rok. Ak máte tento príjem zahrnutý v daňovom priznaní, banka vychádza z neho a akceptuje príjem z prenájmu v zmysle daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok. Pokiaľ však je prenajímaná nehnuteľnosť zároveň zakladanou nehnuteľnosťou, klient sa musí kvalifikovať na požadovanú výšku úveru aj bez príjmu z prenájmu tejto nehnuteľnosti.Otázka:
27.09.2017 - Žijeme v zahraničí, no chceme kúpiť byt v SR a prefinancovať ho čiastočne cez hypotéku. Čo všetko vieme vo vašej banke vybaviť elektronicky? Koľko krát budeme musieť fyzicky prísť na pobočku? Ďakujem.
Odpoveď:
29.09.2017 - Pre našich klientov s aktívnymi elektronickými službami sme v roku 2017 priniesli výnimočnú možnosť prejsť celým procesom schvaľovania hypotéky prostredníctvom telefonickej služby DIALOG Live. Do pobočky teda budete potrebovať prísť len 2x - podpísať úverové zmluvy a požiadať o čerpanie úveru. Na podpis zmlúv dokonca viete splnomocniť tretiu osobu, záložné zmluvy je však v zmysle platnej legislatívy potrebné podpísať osobne.Otázka:
26.09.2017 - Do akého veku poskytnete klientovi hypotéku s dobou splácania 30 rokov?
Odpoveď:
29.09.2017 - Klienti môžu splácať hypotéku do 65. roku života, v prípade splnenia vybraných podmienok u spoludlžníka je to až 70. roku života. Jednoducho povedané sa teda na 30-ročnú hypotéku štandardne kvalifikujú klienti do 35 rokov.Otázka:
25.09.2017 - Dá sa u vás vybaviť hypotéka, aj keď ešte nemám vybratú nehnuteľnosť, ktorú by som ňou chcel financovať? Ak áno, do kedy po schválení musím nehnuteľnosť špecifikovať?
Odpoveď:
29.09.2017 - Prvým krokom k získaniu hypotéky v Tatra banke je konzultácia. Ponuku všetkých úverových produktov a ich maximálnych limitov sa dozviete hneď na prvom stretnutí a je len na vás, ako si financovanie nového bývania vyskladáte. Konzultácia je platná 30 dní, konečné schválenie úveru je však možné získať až po doplnení dokladov k zakladanej i financovanej nehnuteľnosti v spomínanej lehote.Ďalšie témy v poradenstve
Mali sme v poradenstve