Európska komisia bude rokovať o regulácii kryptomien

23.02.2018 (16:00)

Časť finančných odborníkov si myslí, že by sa kryptomeny mali regulovať, ale sú aj takí, podľa ktorých je to skôr na škodu.

Európska komisia zvolala na pondelok 26. februára okrúhly stôl, kde ústrednou témou bude regulácia kryptomien. Podľa analytika Across Private Investments Jakuba Rosu môžu primerané regulované podmienky priniesť zvýšený záujem inštitucionálnych investorov, najmä hedžové fondy, ktoré pri obchodovaní takéto podmienky potrebujú. Časť finančných odborníkov si myslí, že by sa kryptomeny mali regulovať, ale sú aj takí, podľa ktorých je to skôr na škodu.

Podľa bývalého viceprezidenta J.P.Morgan Jamieho Dimona nie je správne, že v súčasnosti sú kryptomeny neregulované. Určitá regulácia môže podľa vedúceho úseku riadenia investícií v Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky Mateja Vargu pomôcť zoficiálneniu a širšej akceptácii a aj praktickému využívaniu tohto novovznikajúceho aktíva. “V každom prípade je známe, že prílišná regulácia naopak je skôr na škodu ako úžitok. Preto by nemalo byť zámerom zavádzania regulácie zlikvidovať inovatívne myšlienky, ktoré stoja za kryptomenami a blockchain technológiou,“ poznamenal Varga.


Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Časť podstaty kryptomien v jej začiatkoch spočívala podľa analytika J&T Banky Tomáša Rajtara práve v neregulovanom trhu, na ktorý nemajú dosah vlády ani centrálne banky. Je to podľa analytika stále vysoko rizikové aktívum s pomerne nízkou likviditou a niektorými špecifikami, ako je napríklad nezvratnosť transakcií či anonymita. Práve kvôli týmto, ale aj ďalším špecifikám sú kryptomeny odlišné od tradičných platobných systémov či investičných aktív.

“Nevidím však dôvod prečo by kryptomeny mali byť regulované. Investori si musia uvedomovať spojené riziká. Regulátor na ne môže upozorňovať, ale osobne si myslím, že najlepšou reguláciou je trhový mechanizmus,“ skonštatoval Rajtar. Navyše, kryptomeny nie sú podľa neho nevyhnutnou súčasťou každodenného života, ako sú zatiaľ bežné meny. “Tieto riziká sú pritom najčastejšie podstupované len s vidinou rozprávkových ziskov,“ uviedol Rajtar.

Podľa Rajtara je otázne, či sa regulátori snažia kryptomeny zakázať alebo sofistikovane obmedziť. Pri otázke, čo to môže znamenať, je potrebné sa podľa neho pozrieť na dôvod dopytu po kryptomenách. “Pre „anarchistov“, ktorí chcú neregulované platidlo, na ktoré nemajú vplyv vlády ani centrálne banky, logicky regulácia nie je dôvodom pre vyšší záujem. Pre zvyšok môže regulácia kryptomien pôsobiť ako čiastočná legitimizácia kryptomien relevantnými inštitúciami a znižovanie vyplývajúceho rizika,“ dodal Rajtar.

Hodnota kryptomien môže po zadefinovaní primeraných regulovaných podmienok podľa Across Private Investments opäť rásť. Súčasne je tu podľa Rosu riziko, že trh zareaguje na opatrenia negatívne a cena sa prepadne až k nule. Napríklad trhová dominancia bitcoinu vlani poklesla. Kým začiatkom roka 2017 bola jeho trhová dominancia na úrovni vyše 80 %, na konci vlaňajška bola táto hodnota sotva polovičná. Digitálne meny vstúpili do roka 2018 podľa Rosu zlou nohou. Predajnú náladu znásobili globálne snahy o ich reguláciu, nastal masívny výber ziskov.


Zdroj: SITA, Foto: redakcia