Komentár k cenám nehnuteľností za 4. kvartál 2016

Autor: Tatra banka
15.02.2017 (10:00)

Národná banka Slovenska začiatkom februára uverejnila vývoj cien nehnuteľností za posledný kvartál minulého roka. Aj v tomto štvrťroku sa potvrdili tendencie, ktoré vidíme na realitnom trhu už dlhšie obdobie.



Rozdiel medzi rastom cien domov a bytov sa opäť zväčšil.

Ceny realít na Slovensku spomalili svoj medzikvartálny rast v porovnaní s predošlým obdobím (0,7 % kv./kv.) Príčinou je však opäť pokles cien domov takmer o 2 % kv./kv. Medziročne sú ceny domov a víl na Slovensku vyššie iba o 1,8 %. To je v ostrom kontraste s cenami bytov, ktoré sú oproti predošlému roku vyššie o takmer 11 %.

Naďalej rastú najrýchlejšie ceny jednoizbových bytov.

Jedným z vysvetlení je vyššia volatilita ich cien. Ceny jednoizbových bytov sa nachádzajú 7 percent pod maximom z roku 2008 a to aj napriek ich najvyššiemu nárastu za posledné viac ako dva roky. Kumulatívne vzrástli ceny najmenších bytov od druhého polroka 2014 o 25 %. Rovnako to platí aj v absolútnom vyjadrení. V tomto prípade sú ich ceny vyššie o 352 € za meter štvorcový, kým v priemere je cena za meter štvorcový bytov vyššia o 249 €.  
 

Výrazné rozdiely v cenách je vidieť aj pri regionálnom pohľade.

Najvyšší medziročný rast o 15,8 % je vďaka očakávanej investícii JLR v nitrianskom regióne. Naopak prekvapivý vývoj cien je v strednej časti Slovenska. V banskobystrickom kraji ceny oproti minulému roku klesli o 1 %. Najväčší bratislavský realitný trh ma ceny oproti minulému roku vyššie o takmer 7 %.
 

Ceny bytov sa blížia k cenám z 2008

Dynamický vývoj cien bytov v poslednom kvartáli opäť posilnil obavy z nezdravého vývoja na realitnom trhu. Ceny bytov sa blížia tým z roku 2008, no netreba zabúdať na fakt, že od roku 2008 sa výrazne zvýšili aj priemerné príjmy v ekonomike. Celkovú dostupnosť bývania ešte výrazne vylepšujú úrokové sadzby. Ďalšie zníženie LTV by malo byť nástrojom na korekciu sadzieb, ktoré podporujú príliš rýchly rast úverov na bývanie. Bez ohľadu na opatrenia NBS by rast úverov mal prirodzene spomaľovať. Aj preto si myslíme, že v roku 2017 by sa tempo rastu cien malo spomaliť a byť viac v súlade s rastom príjmov v ekonomike.

Zdroj: Tatra banka, Foto: redakcia