Máte vysoký účet za kúrenie? Poradíme ako ušetriť stovky eur!

Autor: redakcia Banky.sk
17.05.2017 (12:00)

Váš ročný účet za kúrenie a teplú vodu sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc eur. My vieme, čo treba urobiť, aby ste platili niekoľkonásobne menej!
Slováci výrazne zaostávajú s investíciami do moderných technológií, ktoré znižujú náklady na bývanie. Lepšie ako my sú na tom dokonca aj Česi a Poliaci. Keď hovoríme o technológiách, máme na mysli kvalitné okná, zateplenie, nový kotol, slnečné kolektory.

Účet za energie tvorí nezanedbateľnú položku našich mesačných výdavkov. Po potravinách je to druhá najvyššia položka. Na rozdiel od potravín, na ktorých môžeme ušetriť tak, že kúpime lacnejšie, pri energiách nemáme na výber lacnejšiu alternatívu.
 2017-uspora-kurenie-graf

Vyššie náklady na rekonštrukciu = vyššia úspora v budúcnosti

Pri rekonštrukcii bývania zvažujte použitie pasívnych prvkov. To sú tie, ktoré vám ušetria nemalý peniaz na elektrine či plyne. Oproti "obyčajnej" rekonštrukcii, tá s pasívnymi prvkami vyjde zhruba o 20% drahšie.
 
Príklad: výmena starých okien za nové, celkovo 20 m2 
Energetické straty cez staré drevené okná vo finančom vyjadrení boli 1004 EUR/rok. Klient má na výber okná s dvojsklom za 288 EUR/ m2, alebo okná "pasívny profil“ s trojsklom za 352 EUR/ m2. Celkové náklady sú 5.760 EUR resp. 7.040 EUR. Za lepšie drahšie okná zaplatí teda o 1.280 EUR viac.

Ak sa rozhodne pre lacnejšie okná, ročne ušetrí na kúrení 626 EUR.
Ak sa rozhodne pre drahšie okná, ročne ušetrí na kúrení až 800 EUR.

Počas doby životnosti okien (30 rokov), dosiahnutá úspora by bola 18.780 EUR v prvom prípade, resp. 24.000 EUR v druhom prípade. Rozdiel v úspore na kúrení je dostatočne veľký a pokryl by i náklady na úver, ktorý by si klient zobral z banky.

Do čoho sa oplatí investovať

  • Tepelné izolácie- vždy sa oplatí zatepliť viac ako menej, ideálna hrúbka izolácie je 30-40 cm
  • Okná- vybrať správne okno je zložité. Vždy treba porovnávať Uw hodnotu.
  • Vzduchotesnosť a tepelné mosty- s týmto vám pomôžu odborníci na pasívne bývanie. Nesprávne použitie niektorých technológií môže spôsobiť plesne, či iné problémy. Koluje veľa mylných predstáv, ako napríklad, že dom musí dýchať. Na to však slúži vetranie.
  • Vetranie s rekuperáciou- tu nejde primárne o úsporu, ale o zvýšenie komfortu bývania. Manuálne vetranie je vždy neefektívnejšie.

 ​Pri rekonštrukcii zameranej na úsporu energií n​ie je nevyhnutné použiť všetky pasívne prvky​ naraz - začať môžete napríklad s oknami a zateplením. V každom prípade sa poraďte s odborníkmi, ktorí majú skúsenosti s pasívnymi stavbami, aby ste dosiahli želanú úsporu i zvýšený komfort bývania. “Motiváciou rekonštrukcie zameranej na úsporu energií sú pre majiteľa predovšetkým oveľa nižšie náklady na energie, ktoré veľmi často prevýšia náklady na úver. Takisto vyšší komfort bývania v zime aj v lete a dlhodobé zhodnotenie nehnuteľnosti,” vysvetľuje Bjorn Kierulf, architekt a odborník na energeticky efektívne bývanie.

Kde na to zobrať peniaze?

Len samotná výmena okien stojí niekoľko tisíc euro. Ak by ste zvažovali väčšiu rekonštrukciu, treba počítať so sumou aj v desiatkach tisíc. Nie vždy vám na ňu postačia vaše úspory. Chýbajúce zdroje môžete získať z banky cez spotrebný úver. „Za posledné dva roky, viac ako polovica úverov nad 5000 EUR, bola určená práve na rekonštrukcie, či vylepšenie bývania,” uvádza Angelika Farkašová, vedúca úverových produktov VÚB

 V súčasnej dobe sú úroky na spotrebných úveroch nízke a sadzby začínajú už od 3,5%. Pozrite si aj aktuálne zľavy, ktoré ponúkajú banky, ušetriť môžete na úrokoch i poplatkoch.

Pokiaľ chcete do rekonštrukcie investovať 20.000 eur a viac, lepším riešením pre vás môže byť hypotekárny úver, ktorý sa dá zobrať s dlhšou dobou splatnosti a úrokom od 1,19% pri 5 ročnej fixácii.
 


Zdroj: VUB, Createrra, Foto: redakcia, VUB