Na Grécku sa dá zarobiť

Autor: Ľudovít Petržala
24.06.2011 (10:30)

Najbohatší Čech plánuje vstúpiť na grécky trh.

Petr Kellner, najbohatší Čech, ktorého majetok časopis Forbes v roku 2010 odhadol na 7,6 miliardy dolárov (143 miliárd českých korún) a označil ho za 89. najbohatšieho človeka na svete, plánuje so svojou investičnou skupinou PPF vstúpiť na grécky trh.

V súčasnosti má PPF 5,72 percent akcií gréckej Pireus Bank, ktorá je štvrtou najväčšou bankou v Grécku. Tento podiel je celkom významný, keďže akciová štruktúra podniku je veľmi rozdrobená. Podobný podiel má len ruská skupina IST, ktorú vlastní Alexander Nesis. Jedným z cieľov skupiny je dosiahnuť najväčší možný vplyv v tejto banke, aký regulačné úrady povolia. Pireus okrem Grécka ešte pôsobí aj v balkánskych krajinách. A z Balkánu by sa potom celkom ľahko expandovalo zasa do Turecka.

Druhým prúdom, kam sa chce PPF vybrať je účasť na privatizácii. Grécko je povinné odpredať niektoré štátne podniky, čo bolo podmienkou pri čerpaní finančnej výpomoci. Tým, že Grécko jednoducho musí privatizovať sa očakáva, že investori sa budú snažiť tlačiť ceny dole a využiť tak slabšie postavenie Grécka. Celkovo by sa mal privatizovať majetok až za 35 miliárd eur. Pôjde predovšetkým o grécke telekomunikácie, poštovú banku, prístavy, plynárne, dostihovú spoločnosť ODIE, aktíva v realitách, štátnu lotériu a dokonca aj kasíno.

Kellner sa už aj v minulosti snažil viac angažovať na gréckom trhu, to mu však veľmi nevyšlo. Za 200 miliónov eur sa pokúsil na začiatku tohto roka odkúpiť tretieho najväčšieho mobilného operátora, Wind Hellas. Zadlženú firmu získal nakoniec ale egyptský magnát Naguiv Sawirisa, ktorý je hlavným akcionárom Weather Investments.

Jedným z najsilnejších konkurentov Kellnerovi bude predovšetkým Čína a Rusko, ktorý už pred istým časom prejavili záujem najmä o železnice, plynáreň a niektoré podniky. Ani J&T, či Penta nevyvrátili možnosť investovania najmä do gréckych realít. PPF však inicializovalo už aj vytvorenie špeciálneho oddelenia, ktoré bude skúmať špeciálne grécky trh a tamojšie investičné možnosti.

Zdroj: TASR, hnonline.sk, Foto: PPF