Na plnú prémiu k stavebnému sporeniu treba nasporiť viac

27.12.2013 (12:30)

 
Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení ostane aj v roku 2014 zachovaná na 66,39 eura. Avšak nárok na ňu bude mať zrejme menej ľudí, keďže budú musieť nasporiť vyšší ročný vklad. Na získanie plnej prémie bude sporiteľ potrebovať 781,06 eura, kým v roku 2013 to bolo 577,30 eura. Dosadením referenčnej sadzby do vzorca vychádza percentuálna výška štátnej prémie na 8,5 % z ročného vkladu, v roku 2013 to bolo 11,5 %.

Rozdiel vo výške optimálneho ročného vkladu znamená nasporiť v roku 2014 mesačne o zhruba 17 eur viac než v roku 2013, teda cez 65 eur mesačne. Podľa Wüstenrot stavebnej sporiteľne je aj napriek tomu pozitívne to, že maximálna suma štátnej prémie zostáva zachovaná. Podľa ČSOB stavebnej sporiteľne by záujem o stavebné sporenie nemal poklesnúť. "Zvýšenie požadovaného vkladu na získanie plnej výšky štátnej prémie bude pre niektorých sporiteľov z nižších príjmových skupín náročné. Na druhej strane bonitnejší sporitelia prispejú do fondu sporenia vyššími vkladmi, aby svoje vklady zhodnotili čo najvýhodnejšie," povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.

Podľa Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) je potrebné zdôrazniť, že ani v roku 2013 polovica stavebných sporiteľov nezíska maximálnu štátnu prémiu. Tendencia správania sa sporiteľov pri vkladaní svojich peňazí na účet stavebného sporenia sa podľa vyjadrení PSS príliš nemení. "Stavební sporitelia patria do nízkopríjmovej prípadne strednej príjmovej skupiny, preto sa priemerný mesačný vklad stavebného sporiteľa pohybuje okolo 50 eur. Z príjmovej situácie slovenských rodín logicky vyplýva, že percentuálna výška štátnej prémie nedokáže u výraznej časti sporiteľov zmeniť ich schopnosť ukladať priemerne mesačne určitý objem vkladov závislý od ich príjmu. Tento trend očakávame aj naďalej," uviedla PSS.

Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.
Zdroj: SITA, Foto: BANKY.sk