Na získanie prémie k stavebnému sporeniu treba nasporiť viac

22.12.2014 (13:00)

 
Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení ostane aj v roku 2015 zachovaná na úrovni 66,39 eura. Avšak na jej získanie budú musieť Slováci nasporiť vyšší ročný vklad, a to 1 207,09 eura. V roku 2014 to bolo 781,06 eura. Dosadením referenčnej sadzby do vzorca vychádza percentuálna výška štátnej prémie na 5,5 % z ročného vkladu, v roku 2014 to bolo 8,5 %.

Podľa Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) vplyv vyššieho optimálneho ročného vkladu nebude zásadný. Ani v súčasnosti polovica stavebných sporiteľov PSS nezískava v roku maximálnu štátnu prémiu. Skúsenosť PSS z uplynulých dvoch rokov hovorí, že sporitelia si dokážu za svoje účty stavebného sporenia odkladať z roka na rok viac finančných prostriedkov. Firma očakáva, že objem vkladov bude aj v budúcom roku rásť, avšak miernejšie.

Súčasný výpočet percenta štátnej prémie považuje Wüstenrot stavebná sporiteľňa za objektívny, i keď pre rok 2015 to bude znamenať vyšší ročný vklad pre získanie plnej štátnej prémie. Optimálny ročný vklad však nie je pre klienta povinný, ide o sumu, do výšky ktorej budú jeho vklady maximálne zhodnotené. Ak klient počas roka nasporí menej, než je optimálny ročný vklad, získa alikvotnú časť štátnej prémie.

Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.
Zdroj: SITA, Foto: BANKY.sk