Nadácia Tatra banky podporí dizajn

20.01.2017 (11:00)

Vlani sa s pomocou grantu Viac dizajnu vyrobila napríklad zdravotná pomôcka pre ľudí s Parkinsonovou chorobou a vznikla webová platforma Písmo




Tvorbu mladých slovenských dizajnérov podporí grantový program Viac dizajnu. Prvé kolo piateho ročníka grantu otvorila Nadácia Tatra banky. Cieľom je finančne pomôcť vizionárskym a kreatívnym projektom, ako aj projektom v oblasti experimentálneho dizajnu, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová. Vlani sa s pomocou grantu vyrobila napríklad zdravotná pomôcka pre ľudí s Parkinsonovou chorobou či webová platforma Písmo. „Tento rok sme sa rozhodli zvýšiť výšku podpory na jeden projekt, aby boli idey jednoduchšie realizovateľné,“ cituje tlačová správa manažérku nadácie Tatra banky a sponzoringu Zuzanu Böhmerovú. Spolu sa tento rok v prvom kole programu Viac dizajnu plánuje rozdeliť 18-tisíc eur a jeden projekt môže získať maximálne dvetisíc eur.
Záujemcovia o grant musia svoje projekty do prvého kola prihlásiť do 28. februára. Podmienkou je, aby ich mohli uskutočniť do 15. novembra tohto roka. Projekty sa podávajú cez online formulár http://www.nadaciatatrabanky.sk/grantovy-program-viac-dizajnu. Pri hodnotení žiadostí sa prihliadne na to, kam projekt posunie samotného dizajnéra. Plusom bude pridaná hodnota z vizionárskeho, kreatívneho či experimentálneho hľadiska, tiež rozsah vplyvu projektu na verejný priestor a jeho dosah na iných mladých alebo budúcich dizajnérov.
Nadáciou podporený projekt Webová platforma – Písmo, www.pismo.info vytvoril Michal Tornyai na pôde Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave ako dizertačnú prácu. Web slúži ako informačná a vzdelávacia platforma pre oblasť typografie a tvorby písma. V prvom rade sa používa ako učebná pomôcka na Katedre vizuálnej komunikácie VŠVU. Tým, že je webstránka voľne dostupná, slúži aj ako informačný zdroj o typografii a tvorbe písma pre širokú verejnosť.
Druhým príkladom podporeného projektu je zdravotná pomôcka pre ľudí s Parkinsonovou chorobou. Autorom návrhu je absolvent VŠVU Jozef Minárik, ktorý je aj zadávateľom objednávky na výrobu potrebných súčiastok a doplnkov. V rámci projektu sa vyrobila forma na odlievanie častí zdravotnej pomôcky. Stanovený cieľ prvej fázy, výroba tzv. “kopyta“, sa podarilo dosiahnuť. Bez výroby tejto formy by nebolo možné sa posunúť do ďalšej fázy. Spomínaná pomôcka pre ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou má podľa autorov veľký potenciál. Vzhľadom na to, že ide o zdravotnú pomôcku, musí prejsť mnohými zmenami a testovaním, dodala Nadácia Tatrabanky.

Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák