Najväčšie bankové lúpeže v dejinách

Autor: Jozef Ryník
19.08.2011 (14:30)

Ak hovoríme o najväčších lúpežiach, musíme si uvedomiť relatívnosť pojmu veľká lúpež a vziať do úvahy aj vývoj hodnoty peňazí v dejinách.

Keď bola v roku 1876 vylúpená banka v meste Northampton v USA a zlodeji si odniesli 1 milión dolárov, v tom čase sa to považovalo za najväčšiu bankovú lúpež v dejinach USA a snáď aj vo svete. Dnes už krádež 1 milióna dolárov nikoho neprekvapí a už vôbec nešokuje. V minulosti sa lúpilo aj pre menšie sumy. Prvá banková lúpež v Austrálii sa odohrala už v roku 1828. Piati lupiči sa prekopali cez kanalizáciu do depozitu Bank of Australia a ukradli 14 tisíc dolárov. Lupiči boli odhalení až o dva roky, keď jeden z nich zločin prezradil. Pred súd postavili iba dvoch z partie, keďže jeden z lupičov stihol utiecť z krajiny a jeden bol mŕtvy. Lupiči boli odsúdení, ale unikli šibenici.

V súčasnosti sa lupy pohybujú v iných číslach. Napríklad v roku 2002 bola v Nemecku spáchaná najväčšia lúpež hotovosti za posledných niekoľko desaťročí v Európe. V tomto prípade ukradol vodič prevážajúci peniaze z auta, ktoré mal strážiť, 10 miliónov eur. Ale aj táto lúpež sa zdá maličká oproti bankovému prepadu z konca roku 2004 v severnom Írsku, kde sa lupičom podarilo odľahčiť Northern Bank v Belfaste asi o 26,5 miliónov libier. Táto lúpež sa považuje za jednu z najväčších v dejinách Británie. Britská tlač ju porovnávala s veľkou vlakovou lúpežou z roku 1963, keď lupiči ukradli 2,6 miliónov libier (čo je v dnešných cenách asi 40 mil. libier) alebo s krádežou 6 800 zlatých tehličiek zo skladu Brink’s-Matu pri Londýnskom letisku Heathrow z roku 1983 v hodnote 26 miliónov libier.

V roku 2005 sa lupičom podarilo 78 metrovým tunelom dostať do Banco Central in Brazil a ukradli z nej viac ako 164 miliónov realov (69,8 miliónov dolárov). Banka nemala peniaze poistené a lupiči odstavili alarmy a senzory. Lúpež bola cez víkend a banka na stratu prišla až v pondelok. Polícii sa po niekoľkých mesiacoch podarilo chytiť iba časť lupičov, ktorí mali pri sebe iba 7 miliónov dolárov. Zvyšok sa nenašiel.
Ale ani tieto obrovské sumy nie sú považované za najväčšie bankové lúpeže v dejinách.

Na zistenie najväčších lúpeží musíme nazrieť do známej Guinnessovej knihy rekordov. Tá uvádza, že najväčšia banková lúpež sa odohrala v roku 1976 v občianskej vojne zmietajúcom sa hlavnom meste Libanonu, Bejrúte. Pri nepokojoch sa skupine povstalcov podarilo ukradnúť z trezorov British Bank of the Middle East hotovosť, zlato, šperky a cenné papiere v odhadovanej hodnote od 9 do 22 miliónov libier v cenách z roku 1976.

Napriek veľkosti spomenutej lúpeže aj ona bola už v minulosti prekonaná. Primát najväčšej bankovej lúpeže v dejinách ľudstva si stále udržuje krádež alebo skôr zmiznutie časti pokladu z trezorov nemeckej Reichsbanky od februára do mája 1945. Historici odhadujú, že nemeckí nacisti pred a počas druhej svetovej vojny nazhromaždili z dobytých alebo okupovaných krajín poklad v hodnote asi 5,6 miliárd amerických dolárov v dnešných cenách a iba polovica z tejto sumy bola po páde Nemecka nájdená americkými vojakmi na rôznych úkrytoch ako v baniach, nemeckých dedinkách a jazerách. Viacerí autori kníh o osude nacistického zlata sa zhodujú na tom, že hodnota zmiznutého pokladu z vyrabovanej Reichsbanky, ktorý obsahoval zlato, šperky, umelecké diela a hotovosť v rôznych menách bola asi 2,5 miliárd dolárov v súčasných cenách. Aj keď hon na nájdenie zvyšku pokladu pokračoval dlho po skončení vojny, nebol veľmi úspešný. Dnes sa predpokladá, že veľká časť z tohto pokladu skončila v južnej Amerike spolu s nacistickými zločincami.

Pozrite si tiež: