Navrhované zmeny v odmeňovaní finančných agentov sa bankovej asociácii nepozdávajú

05.04.2017 (18:00)

Slovenská banková asociácia neodporúča schváliť zmeny v odmeňovaní finančných agentov navrhnuté vo vládnej novele zákona o finančnom sprostredkovaní a poradenstve. Pripomienky dotknutých strán by podľa asociácie mali byť dôsledne posúdené.



Návrh ministerstva financií na zmeny v zákone o finančnom sprostredkovaní a poradenstve týkajúci sa odmeňovania pre finančných agentov sa Slovenskej bankovej asociácii (SBA) nepozdáva. Predložený návrh na úpravu spôsobu výplaty a výšky odmien pre finančných agentov, pravidlá na výpočet odkupnej hodnoty a reguláciu daňových nákladov neodporúča schváliť. „Vzhľadom k tomu, že pripravovaná novela má zásadný vplyv na finančný sektor, navrhujeme, aby pripomienky všetkých dotknutých strán boli dôsledne posúdené a prediskutované,“ uviedla v stanovisku asociácia. 

Získajte vstupný bonus až 2 000 EUR

Samotnú iniciatívu ministerstva novelizovať zákon o finančnom sprostredkovaní a poradenstve asociácia berie na vedomie. Fungovanie finančných agentov totiž vníma ako dôležitú súčasť trhu, preto by úprava legislatívy mala byť vyvážená. „Asociácia kladie dôraz na zvyšovanie odbornosti finančných sprostredkovateľov, posilnenie ochrany spotrebiteľa na finančnom trhu a vyššiu transparentnosť pri predaji finančných produktov,“ dodáva SBA.

Novela zákona o finančnom sprostredkovaní a poradenstve po tom, čo ju ministerstvo financií predložilo, narazila aj na kritiku zo strany finančných sprostredkovateľov. Podľa spoločnosti Deluvis, ktorá patrí medzi zakladajúcich členov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov, môže totiž poškodiť prácu a existenciu finančných sprostredkovateľov. Účinnosť novely sa predpokladá od roku 2018 s prechodnými obdobiami pre niektoré ustanovenia.

Rezort financií si od novely zákona sľubuje najmä zníženie cien finančných produktov. Podľa návrhu by sa mala odmena finančného agenta za sprostredkovanie služby vyplácať po dobu siedmich rokov, a to aj v prípade, ak je poistná zmluva uzatvorená na kratšiu dobu, s výnimkou zmlúv uzatvorených na dobu 12 mesiacov a kratšiu. Podľa finančných sprostredkovateľov ide o likvidačný krok. Spoločnosť Deluvis považuje za veľmi neštandardné, aby zákon obmedzoval, resp. stanovoval spôsob výplaty odmeny v rámci podnikateľského prostredia. Finanční agenti by tak reálne dostávali podľa vyjadrení firmy sedminu svojho súčasného príjmu.


Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák