Nevychádza vám na nákupy? Takto to môžete vyriešiť

Autor: Katarína Macková
21.12.2015 (13:50)

Koniec roka býva pre mnohých finančne dosť náročný - sviatky, darčeky a mnohé iné veci majú za následok, že akosi potrebujeme viac ako po iné mesiace. A možno aj preto, že v období bilancovania si chceme alebo musíme vyrovnať nejaké svoje záväzky.

Hoci platí, že najlepší úver je žiaden úver, niekedy sa naozaj stane, že musíme siahnuť do rezerv. Čo sa však dá robiť, ak sme ich už vyčerpali a naozaj niečo akútne potrebujeme? Možnosti sú vždy – samozrejme za predpokladu, že ide o niečo naozaj nutné a užitočné. A že si môžeme byť istí, že to v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch dokážeme vyrovnať.

Obchodné centrá sú pred Vianocami plnšie ako po zvyšok roka. V tomto období viac ako inokedy netreba zabúdať na zásadu „prikrývaj sa takou perinou, na akú máš“. Je lepšie darovať menej finančne náročné veci a ľuďom, ktorí nás naozaj majú radi, bude stačiť aj drobnosť a k nej láskyplné objatie. Všetko však závisí okrem iného aj na rodinných zvykoch a tradíciách a ak naozaj potrebujeme viac ako máme, treba dodržať pár jednoduchých pravidiel, aby sa nám to celé nevymklo spod kontroly.

Keď to bez úveru nevieme zvládnuť

15 12 anketa        Ak to už naozaj musí byť, jednou z možností je spotrebný úver. Ako však vidno z ankety portálu Banky.sk, až 60% z nás nakupuje darčeky v rámci svojich finančných možností a iba necelých 15% spotrebiteľov siahne po úvere.

„Pri bezúčelovom úvere nie je potrebné dokladovať účel použitia finančných prostriedkov“, hovorí Anna Kreuzingerová, riaditeľka Odboru produktového manažmentu, podpory predaja a procesov pre spotrebné financovanie ČSOB. „ Požiadať o úver môže klient aj z pohodlia domova prostredníctvom internetového portálu,“ tvrdí s tým, že klient môže realizovať aj predčasné a mimoriadne splátky. Pred využitím takéhoto riešenia si treba dôkladne preštudovať podmienky a dbať na vlastnú finančnú disciplínu.

Aj kreditka je úver

Na vianočné nákupy veľa z nás využíva tiež kreditnú kartu - kedy pri platení používame peniaze banky. „Tá sa oplatí najmä v prípade, ak nejde o veľké investície,“ vysvetľuje odborníčka. Ak minuté finančné prostriedky vrátime v bezúročnom období, používame cudzie peniaze doslova zdarma. Toto obdobie sa líši od banky k banke, zvykne sa však pohybovať okolo mesiaca a pol.

Neprehliadnite Mimoriadne dôležité je, aby sme si toto obdobie ustriehli a tým pádom ušetrili úroky, ktoré pri „prešvihnutí“ bezúročného obdobia banke zaplatíme.

Kedy je online platba bezpečná

Nakupujete darčeky cez internet? Zrejme sa pri tom rozhodujete, ako za nákupy zaplatiť. Možností je niekoľko. Tie štandardné - ako napríklad platba na dobierku či platba prevodom na účet, ale aj tie modernejšie a rýchlejšie – ako platba kartou, či napríklad PayPal.

Na čo ste sa pýtali v poradni o spotrebných úveroch


Najčastejšie zrejme váhame pri platbe kartou. Je to bezpečné? Nezneužije e-shop, v ktorom nakupujem, údaje z mojej karty? Pri veľkých a overených internetových obchodoch sa báť nemusíme, horšie je to v prípade malých a neznámych obchodov. Banky hľadajú bezpečné riešenie aj pre takéto prípady. Napríklad ČSOB ponúka zabezpečenú internetovú platbu a to v podobe jedinečného SMS kódu, ktorým sa každá platba kartou cez internet overuje. „Ak by sa niekto dostal k údajom z karty, vďaka tejto službe neuskutoční platbu, pretože nebude mať prístup k sms kódu,“ popisuje Kreuzingerová s tým, že zároveň sa na nákupy kreditnou kartou u internetového obchodníka, ktorý je riadne registrovaný na území Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska či Poľska, vzťahuje poistenie nákupu a predĺženej záruky.


Foto: redakcia