Počet slovenských firiem v daňových rajoch opäť stúpol

25.05.2017 (18:00)

V prvom kvartáli tohto roka v daňových rajoch sídlilo 4 834 slovenských spoločností, ich počet medziročne stúpol o 115.

Počet slovenských firiem v daňových rajoch v prvom kvartáli tohto roka opäť rástol. V daňových rajoch sídli 4 834 spoločností, čo je o 57 viac ako na konci minulého roka. V porovnaní s prvým kvartálom 2016 ich počet stúpol o 115. Informovala o tom spoločnosť Bisnode Slovensko.

Aj napriek tomu, že od 1. februára tohto roka na Slovensku platí nový protischránkový zákon, ktorý mal štátu pomôcť v boji proti daňovým únikom, počet slovenských spoločností v daňových rajoch opäť stúpol. Ide tak o kontinuálny nárast odchodu podnikateľov do daňovo zvýhodnených destinácií. „Výraznejší medzimesačný posun však vidíme len pri niektorých krajinách. Väčšina z rajov nevykazuje žiadne, alebo len veľmi malé posuny. Výrazne sa hýbu iba Cyprus, USA a Spojené arabské emiráty,“ uviedol business development consultan Bisnode Slovensko Milan Seliak. Z dlhodobého porovnania však vidieť dosahy aféry Panama Papers práve na štátoch ako Panama, Malta či Seychely.

Získajte vstupný bonus až 2 000 EUR

Aktuálne sídli na Cypre o 31 podnikov viac ako v poslednom štvrťroku 2016 a o 195 viac ako v prvom kvartáli minulého roka. „Vieme teda povedať, že v súčasnosti je na Cypre registrovaných celkovo 1 097 firiem, ktoré majú priame väzby na Slovensko. Vývoj v posledných mesiacoch hovorí jednoznačne, ostrov láka podnikateľov, pretože je finančne zdravý,“ uviedla spoločnosť.

Výraznejšie stúpli aj Spojené štáty americké. Počet slovenských spoločností za Atlantikom sa zvýšil o 15 na 1 043. Napriek tomu sa však USA nepodarilo zaradiť späť na druhú priečku najobľúbenejších daňových rajov pre slovenské firmy, z ktorej ho ku koncu roku 2016 vyradil práve Cyprus. „Vidíme postupné zmeny preferencií slovenských podnikateľov. USA síce teraz rástli, no ak sa pozrieme na medziročné zmeny, výsledkom je pokles. Oproti roku 2016 tak v súčasnosti sídli v Spojených štátoch o 18 firiem menej. Naopak, tak ako na Cypre, kontinuálny rast vidíme aj v Spojených arabských emirátoch,“ zhodnotil Seliak. V Spojených arabských emirátoch je momentálne zaregistrovaných 139 firiem, čo predstavuje tretinový nárast od začiatku minulého roka.

„Aj napriek tomu, že založenie a vedenie firmy v Spojených arabských emirátoch je finančne nákladnejšie ako v mnohých krajinách Európskej únie, sú pre firmy lákavé práve pre nulovú daň z príjmu. Okrem toho je to jedna z najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta a podnikatelia tu majú relatívne jednoduchý prístup k prémiovému bankovníctvu,“ skonštatoval Seliak.

Výrazný pokles počtu firiem zažívajú krajiny spájané s kauzou Panama Papers, ktorá ukázala, ako tamojšia právnická kancelária pomáhala spoločnostiam na celom svete vyhýbať sa plateniu daní. Práve Panama stratila medziročne až 19 firiem, aktuálne tam má sídlo 139 slovenských podnikov. Radí sa tak medzi krajiny, ktoré medziročne opustilo najviac našich podnikateľov. „Ku koncu vlaňajška Panama podpísala dohodu o automatickej výmene informácií o daňových poplatníkoch, čím de facto prichádza o status daňového raja,“ spresnil Seliak.

Slovenské firmy však podľa neho opúšťajú aj Seychely či Maltu. Seychely prišli medziročne o 37 slovenských spoločností, Malta zas o 24. „Renomé Malty utrpelo v dôsledku aféry Panama Papers, keď malo vyjsť na povrch, že dvaja najbližší spojenci tamojšieho prieméra Josepha Muscata vlastnili offshorové účty,“ uzavrel Seliak.


Zdroj: SITA, Foto: redakcia