Poľská centrálna banka nezmenila úrokové sadzby

05.11.2014 (16:45)

 
Poľská centrálna banka v stredu ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 2 %, a to aj napriek tomu, že analytici očakávali jej zníženie o 25 bázických bodov.

Banka tiež nezmenila lombardnú úrokovú sadzbu, ktorá tak zostala na úrovni 3 %. Depozitnú sadzbu ponechala vo výške 1 %. "Vzhľadom k absencii slabšej aktivity alebo inflačných údajov nie je ďalšie znižovanie sadzieb viac pravdepodobné," uviedol ekonóm spoločnosti Capital Economics William Jackson. Poľský zlotý po zverejnení rozhodnutia bankovej rady pre menovú politiku posilnil voči euru o 0,3 %.

Poľská centrálna banka v októbri znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na nové rekordné minimum 2 %, čiže viac, ako sa očakávalo. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že banka na októbrovom zasadaní hlavnú sadzbu zredukuje o 25 bázických bodov na úroveň 2,25 %. Centrálna banka Poľska znížila aj lombardnú úrokovú sadzbu, a to o 100 bázických bodov na 3 % a depozitnú sadzbu ponechala vo výške 1 %. 
Zdroj: SITA, Reuters, Foto: Banky.sk