Prečo banky zamietajú úvery?

Autor: Andrej Dorič
11.04.2014 (17:00)

Ak vám banka neschváli úver, nevešajte hlavu. Zistite si dôvody, pokúste sa ich vyriešiť a skúste požiadať znova.  
 
Najčastejšie dôvody na odmietnutie spotrebného úveru v banke sú tri:

  1. V minulosti ste úver nesplácali poriadne a meškali ste so splátkami, a preto máte negatívny záznamy v úverovom registri.
  2. Druhý dôvod je výška vášho príjmu. Ak zarábate málo, a chcete si požičať veľa, úver pravdepodobne nedostanete.
  3. Napokon vám banka nepožičia ani vtedy, ak máte na krku veľa dlhov teda starých úverov.

V online banke Zuno medzi najčastejšie dôvody neschválenia spotrebného úveru patria nesplnenie základných príjmových podmienok a vysoké záväzky v iných bankách alebo nebankových inštitúciách.

Ak by ste chceli banku oklamať a prikrášliť si výšku príjmu alebo zatajiť staré úvery, nemusí sa vám to oplatiť. Banku neoklamete ani tak, že si pred požiadaním o pôžičku prevediete peniaze na účet z vášho účtu v inej banke, aby ste si zvýšili bonitu.

Vždy je potrebné, aby klienti uvádzali banke pravdivé informácie o svojich príjmoch, výdavkoch a záväzkoch. Akýkoľvek skreslený alebo nepravdivý údaj zo strany klienta má za následok zamietnutie úveru,“ dodáva Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

ZUNO-byvanie-rekl-pasik

Banka si totiž preveruje vami uvedené informácie z interných a externých zdrojov. Ak ste jej klient, má v systéme prehľad o každej omeškanej splátke napríklad ak ste boli v nepovolenom prečerpaní alebo vám meškala splátka za hypotéku.

Iné omeškanie v konkurenčných bankách si vie banka overiť v úverovom registri a príjem v Sociálnej poisťovni.

Ak vám úver neschválili kvôli viacerým starým úverom, preverte si aj možnosť refinancovania, vďaka ktorému si môžete znížiť úrokovú mieru a splátky na svojich úveroch.

Ako odmietnutiu predchádzať


Aby ste neboli prekvapený neschváleným úverom, môžete spomínaným trom situáciam predchádzať alebo ich vyriešiť neskôr.

Ak nemáte dostatočný príjem, môžete si zobrať k úveru spoludlžníka s vyššou bonitou. Môže to byť vaša rodina, ale aj priatelia, ak sú ochotní to urobiť.

Pred požiadaním o úver si skontrolujete aj svoje záväzky. Medzi tie sa berú aj povolené prečerpanie, kreditná karta, ale aj vaše záväzky ako ručiteľa za iný úver. 

V prípade podozrenia, že máte záznam v bankovom registri, urobte si z neho výpis. Nie každý záznam v bankovom registri je automaticky braný ako dôvod na neposkytnutie úveru. Záznamy banky posudzujú individuálne. Z web stránky spoločnosti Slovak Banking Credit Bureau si môžete stiahnúť žiadosť o výpis a zaslať na register. Za poplatok 4 eurá plus poštovné vám ho register pošle poštou do 30 dní a za 14 eur ho máte do piatich dní.

Je samozrejme rozdiel, ak má klient o pár eur prekročené povolené prečerpanie alebo má dlhodobo negatívnu disciplínu na hypotéke alebo spotrebnom úvere,“ vysvetľuje Chmelová.

V bankovom registri máte záznamy o všetkých poskytnutých úveroch, teda nielen negatívne záznamy, ale aj o tom, že ste úver splatili.

V prípade riadneho splácanie môže takýto záznam klientovi pomôcť pri schvaľovaní žiadosti, či dokonca znížiť poskytnutú úrokovú mieru,“ tvrdí Lukáš Fúčela, produktový špecialista online banky Zuno. Aj v tejto banke vám úver zamietnu väčšinou len pri dlhodobom nesplácaní úveru.

Odporucame

Čo robiť po neschválení úveru


V prípade, že vám banka úver zamietne, nemusíte hneď bežať ku konkurencii alebo do nebankovky. Nechajte si od banky vysvetliť, prečo vám pôžičku neschválili a čo by ste mali zmeniť, aby ste boli úspešní nabudúce.

Záujemcovi vysvetlíme aj iné možnosti financovania, respektíve zvýšenia jeho bonity pre požadovaný produkt,“ tvrdí Chmelová.

Pokiaľ vám nebol schválený úver kvôli tomu, že ste v skúšobnej dobe, môžete požiadať o úver znovu po jej uplynutí.

Ak ste žiadali o príliš vysoký úver v pomere k vášmu príjmu a v tom prípade odporúčame požiadať o nižšiu sumu alebo si predĺžiť obdobie splatnosti, aby ste mohli bez problémov úver splácať,“ dodáva Fúčela.

Samozrejme môžete skúsiť aj ponuku od inej banky na trhu, no banky majú nastavené podobné podmienky schvaľovania úverov a nemusíte uspieť.

Pri žiadosti o úver v nebankovke by ste si mali určite preštudovať všetky podmienky poskytnutia úveru.
V nebankovkách vám hrozia vyššie poplatky za nesplácanie úveru, ale aj vyššia úroková miera, čím sa vám môže úver neprimerane predražiť.
Foto: BANKY.sk