Pri výbere spotrebného úveru nepozerajte iba na úrok

Autor: Andrej Dorič
13.11.2013 (07:00)

Pri pôžičke na spotrebný tovar by ste nemali hľadieť iba na výšku úroku, ale aj na dĺžku pôžičky či podmienky výhodného úroku. 

Ak sa rozhodujete pre spotrebný úver, mali by ste zvážiť viacero kritérií predtým než si požičiate. V prvom rade si urobte rozbor rodinných financií a zvážte či už nemáte veľa iných úverov a či vás nová splátka nezaťaží príliš. Najlacnejšie je totiž nepožičiavať si, ale na vec, ktorú chcete si nasporiť.

Keď sa rozhodnete pre úver, treba sa zamerať na výšku sumy. Radšej si požičajte menej ako viac, hoci banky vám ponúknu vyšší úver. Ďalej si zvážte na akú dlhú dobu si chcete požičať. Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne neodporúča požičiavať si malé sumy na dlhé obdobie, lebo úver sa zbytočne preplatí.

Dôležitá je aj mesačná splátka, ktorá by vás nemala príliš zaťažiť. Informovať sa treba aj o výške ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), ktorá vám ukáže za aké celkové ročné náklady (úroky + poplatky) si peniaze požičiate.

Pri úvere si všímajte aj to za akých podmienok vám banka dá výhodný úrok. Niekedy banky vyžadujú založiť si k nemu aj bežný účet a aktívne ho využívať, prípadne vám neumožnia vykonať predčasnú splátku bez poplatku či si skrátiťsplatnosť úveru.

Ako postupovať pri výbere spotrebného úveru

  • Urobte rozbor rodinných financií 
  • Zvážte výšku a dĺžku úveru
  • Pýtajte sa na úrok, ale aj na výšku mesačnej splátky
  • Zistite si  výšku ročnej percentuálnej miery nákladov 
  • Pýtajte sa na podmienky a poplatky pri úvere
  • Pripravte si doklady o príjme
  • Zistite si rýchlosť schválenia úveru
  • Opýtajte sa na na limity úveru

Rýchlosť je dôležitá

Samozrejme v prípade spotrebného tovaru ide aj o rýchlosť schválenia úveru. Ak sa vám pokazila práčka a beriete si úver na novú, nemôžete čakať týždne na schválenie. Banky proces schvaľovania zrýchlili, aby im klienti neutekali k nebankovkám. Napriek tomu sú opatrnejšie čo sa týka dokladovania príjmov.

Neprehliadnite
Slovenskej sporiteľňa sľubuje poskytnutie spotrebného úveru na počkanie do 20 minút. Tak rýchlo to je iba v prípade, ak máte všetky potrebné dokumenty a splníte podmienky úveru.

Tatra banka vám odklepne predschválený bezúčelový úver tiež v priebehu pár minút. O tento úver môžete požiadať aj online. „V prípade, ak klient požaduje vyšší úver ako je predschválený, podá žiadosť o poskytnutie úveru a výsledok schvaľovania sa dozvie do 24 hodín,“ Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky.

Doklady o príjme len niekedy


Banky zvyčajne vyžadujú občianský preukaz a doklad o príjme a zamestnaní. V Tatra banke postačuje predloženie občianskeho preukazu, ak máte u nej účet a zasielate si tam pravidelne príjem. Inak banky žiadajú dva doklady totožnosti napríklad aj vodičský preukaz.

Zamestnanec preukáže solventnosť a trvanie zamestnania minimálne za obdobie 3 mesiacov potvrdené zamestnávateľom. Živnostník musí doniesť viac papierov.

„Podnikateľ preukážete oprávnenie na podnikanie na Slovensku minimálne za obdobie 2 rokov a solventnosť na základe potvrdenia o príjme z podnikateľskej činnosti za posledný rok,“ informuje Marína Masárová.

Limity na výšku a dĺžku úveru


Banky majú aj dolné a horné hranice úverov, ale aj stropy na dĺžku úverov. Zvyčajne vám požičajú už od niekoľko stoviek eur až do niekoľko tisíc.

Tatra banka spotrebné úvery poskytuje od 500 do 25 000 eur na obdobie od 1 roka. Slovenská sporiteľňa vám požičia od 300 do 25 000 eur, najdlhšie na 10 rokov, bez zabezpečenia a bez ručiteľa.

Poplatky banky stláčajú na minimum


Napokon by ste sa mali zaujímať aj o poplatky spojené so spotrebným úverom. V rámci konkurenčného boja medzi sebou a s nebankovkami sa snažia banky poplatky stlačiť na minimum. Účtujú si poplatok za poskytnutie úveru, ale keď sledujete bankové akcie často ho odpúšťajú.

Banky si už nemôžu podľa zákona za vedenie úverového účtu a žiadne poplatky nie sú ani pri jeho predčasnom splatení, ale len pri úveroch do 10 000 eur, čo je väčšina. Dajte si tiež pozor aj na poplatky za zmenu zmluvných podmienok na úvere.
 
Foto: Ivan Sedlák