Pripravte sa na objavovanie skrytých pokladov Európy

18.07.2017 (09:00)

Tie najlepšie skryté klenoty európskeho kontinentu, ktoré si môže dovoliť každý.




Každý cestovateľ neustále hľadá novú inšpiráciu a nové miesta na objavovanie - či už v domovine alebo v zahraničí. Aby takéto cesty a dovolenky boli skutočne nezabudnuteľné, zverejnila spoločnosť Mastercard zoznam 44 najlepších skrytých pokladov, aby tak upozornila na tie najzaujímavejšie, avšak málo známe, no cenovo dostupné európske destinácie.
 
Na prvom mieste zoznamu je Astúria, kraj na severe Španielska, a tamojší dych vyrážajúci ženský kláštor Covadonga. Ide o skutočný klenot, ktorý ešte nie je zaplavený turistami a stále ponúka rozumné ceny. V tesnom závese za Astúriou je Malta so svojim stredovekým mestom Zebugg a ako tretia sa umiestnila oblasť Salzkammergut v Rakúsku s nádherným Halštatským jazerom.

15 najlepších skrytých pokladov


1. Astúria a kláštor Covadonga, Španielsko 9. Okolie mesta Volos s horou Pelion, Grécko
2. Mdina a Zebbug, Malta 10. Veľká planina, Slovinsko
3. Región Salzkammergut, Rakúsko 11. Kašubsko, Poľsko
4. Azory, Portugalsko 12. Naarden, Holandsko
5. Perast, Čierná Hora 13. Mys Kolka, Lotyšsko
6. Lednicko-Valtický areál, ČR 14. Delta Dunaja, Rumunsko
7. Ostrov Pag, Chorvátsko 15. Vysočina v okolí Balatonu, Maďarsko
8. Ostrov Saaremaa, Estónsko  

Za Slovensko sa v zozname umiestnil jeden z deviatich národných parkov Slovenský raj. Zoznam najlepších skrytých pokladov na európskom kontinente bol zostavený s použitím dát spoločnosti Mastercard, informácií od miestnych bloggerov zameraných na cestovanie a informácií od odborníkov na cestovný ruch. Jednotlivé destinácie sa hodnotili podľa príťažlivosti, množstva návštevníkov, dostupných spôsobov platenia, nákladov na pobyt a podľa komfortu.
 
Prieskum spoločnosti Mastercard ukazuje, že až 7% Slovákov uviedlo ako najčastejšiu destináciu na dovolenku Maďarsko, ďalej Poľsko (3%) a nasledovalo Chorvátsko a Nemecko s 1%.
Za odpočinkom a zábavou vyrážajú obyvatelia Európy do zahraničia v priemere 1,5-krát do roka, pričom v priebehu dovolenky minú v priemere 46€. Prieskum tiež ukazuje, že až 48% všetkých nákladov na dovolenku zaplatia Európania ešte pre odcestovaním. Európania sa pri objednávaní pobytu stále viac spoliehajú na platobné karty a v ešte väčšej miere ich využívajú v priebehu samotného cestovania.
 

Tipy pre bezstarostnú dovolenku

Aby mohla byť vaša dovolenka taká bezstarostná, ako to len ide, tu je niekoľko rád a tipov:
  • Overte si, aké služby sú spojené s vašou platobnou kartou, ako je zabezpečenie či cestovné a voľnočasové služby, ktoré môžu vašu cestu ešte viac spríjemniť.
  • Dajte svojej banke alebo finančnej inštitúcii informácie o tom, kam máte namierené, aby sa vám v prípade potreby mohlo dostať pomoci rýchlejšie.
  • Uložte si do telefónu číslo na linku, kde je v prípade straty alebo krádeže možné platobnú kartu zablokovať.
  • Pri platení kartou v reštaurácii alebo v kaviarni požiadajte čašníka, aby platobný terminál priniesol k vášmu stolu, alebo choďte k terminálu s ním.
  • PIN ku svojej karte si nikdy nepoznamenávajte na kúsok papiera ani si ho neukladajte do mobilného telefónu.
  • Pri platení v zahraničí plaťte v miestnej mene – môžete tak využiť najvýhodnejší zmenový kurz.
  • Bankový výpis skontrolujte a prípadné podvodné transakcie ohláste najneskôr do 30 dní. Kedykoľvek sa vám niečo nezdá, kontaktujte svoju banku.

Zdroj: Mastercard, Foto: redakcia