Slováci na Valentína kupujú čokoládu, kvety, aj romantickú večeru

13.02.2017 (09:00)

Valentína na Slovensku oslavuje 8 z 10 ľudí. Slováci svojim polovičkám na Valentína najčastejšie doprajú romantickú večeru alebo čokoládu, tretím najobľúbenejším darčekom sú kvety.



Polovica Slovákov kupuje valentínske darčeky do 20 eur

Prieskum UniCredit Bank, ktorý uskutočnila v januári 2017 agentúra Ipsos, ukázal, že štvrtina Slovákov poteší svoju polovičku darčekom v maximálnej hodnote do 10 eur, ďalšia štvrtina neváha minúť dvojnásobok, 20 eur. Viac ako 50 eur z peňaženky na darček pre partnerku vytiahne 6 % slovenských mužov.
Štyria z desiatich Slovákov potešia svoju drahú čokoládou, tretina pozýva partnerku na večeru do  reštaurácie a 14% Slovákov kupuje ako darček kvety.

Ako oslavujú Valentína v iných krajinách

V Nemecku si miesto čokolády partneri dávajú perníky v tvare srdca, vo Fínsku a Estónsku ide skôr o oslavu kamarátstva a zároveň je 14. február populárnym dňom pre zásnuby. Slovinskí poľnohospodári zase miesto Valentína oslavujú takzvaného Zdravka - v tento deň začínajú osádzať polia.

V USA patrí Valentín medzi 3 udalosti, kedy ľudia najviac nakupujú šperky. Podľa International Diamond Exchange sa sviatok zamilovaných podieľa na celkových tržbách amerických klenotníctiev takmer ôsmimi percentami. Väčší podiel majú len Vianoce (24%) a Deň matiek (8,2%).

Podľa prieskumu, ktorý pre ALO diamonds realizovala na Slovensku a v Českej republike agentúra Simply 5, kupuje šperk aspoň raz za rok ako darček 22% Čechov. Slováci sú v tomto smere štedrejší, keďže až 29% opýtaných tvrdilo, že šperk ako dar kupuje aspoň raz ročne.

Cena, ktorú sú ľudia ochotní za šperky zaplatiť, sa v jednotlivých krajinách líši. Podľa správy Bain & Company si šperky v cenovej kategórii 1000 –5000 USD (940 – 4700 eur) kupuje až 44,5% Číňanov a 36,5% Američanov. Česi a Slováci v tejto štatistike s len 3% zatiaľ zaostávajú.

Prieskum ale ukazuje drobné rozdiely aj medzi nákupným správaním Čechov a Slovákov. Slováci darúvajú obyčajné šperky v priemernej hodnote 386 eur, kým Česi v prepočte len 290 eur. Opačne to už je pri luxusných klenotoch, kde priemerná hodnota šperku darovaného Slovákom je 738 eur a Čechom v prepočte 757 eur.

Valentín ako investícia?

Ak hľadáte originálny a hlavne výnosný darček, zostaňte u čokolády. Investiční experti UniCredit Bank však namiesto tabuľky čokolády odporúčajú kúpiť akcie jej výrobcov. Lindt, Mondélez či Nestlé si od decembra na burzách pripísali všetky cez  10 %.

Na druhej strane, investiční experti Tatra banky neodporúčajú ako investíciu kupovať snubný prsteň. Po prvé, ceny materiálov sú veľmi volatilné, hodnota prsteňa sa teda výrazne mení zo dňa na deň. Po druhé, ceny majú od roku 2011 klesajúcu tendenciu. 
To, samozrejme, neznamená, že ceny nemôžu v budúcnosti rásť alebo že na obchodovaní s drahými kovmi nie je možné zarobiť. Tieto stratégie sú však vhodné pre ostrieľaných investorov s vysokým rizikovým apetítom. Bežný investor spraví lepšie, ak investuje do akciového indexu.
Zdroj: UniCredit Bank, ALO diamonds, Tatra banka, Foto: redakcia