Slováci sa so svadbou neponáhľajú (ani s bývaním)

30.01.2018 (09:00)

Slováci si rodiny zakladajú oveľa neskôr ako v minulosti, rovnako aj bývanie. Priemerný vek ženíchov prevyšuje 31 rokov a hranicu 30 rokov prekračujú už aj nevesty. V 90. rokoch sa štyridsiatničky pomaly pripravovali na úlohu starej mamy, dnes v tomto veku kupujú výbavičku pre svoje deti.


Fakty...

  • Priemerný vek vstupu do manželstva sa neustále zvyšuje.
  • Slovenky odsúvajú aj rolu matky. Smerom nahor sa posúva tak vek prvorodičiek, ako aj vek, v ktorom sa ženy odhodlávajú na ďalšie dieťa.
  • Zabezpečenie rodinného hniezda si nechávame až po tridsiatke. Priemerný vek žiadateľa o úver na bývanie za účelom nadobudnutia nehnuteľnosti je 33 rokov.
  • S kúpou či rekonštrukciou bývania pre rozrastajúcu sa rodinu netreba váhať, lacnejšie to už nebude. Poštová banka vám požičia za 0,95 % p.a.
Tento posun sa odráža aj na veku klientov, ktorí riešia bývanie. Ako vyplynulo z prieskumu Poštovej banky, až 76 % Slovákov od 15 do 30 rokov žije s rodičmi. Mladí sa osamostatňujú väčšinou až v momente keď si nájdu životného partnera, s ktorým si budujú rodinu a zabezpečujú domov. Do banky prichádzajú s cieľom financovať svoje bývanie po tridsiatke. „Priemerný vek žiadateľov o úver na bývanie v Poštovej banke za účelom nadobudnutia nehnuteľnosti je 33 rokov. Tento krok súčasná generácia čoraz viac odďaľuje. Najviac žiadateľov o úver je vo vekovej kategórii 31 – 40 rokov,“ upresňuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

V roku 2007 si spoločné „áno“ povedalo 27 437 párov, v roku 2016 ich bolo 29 897. Za posledných desať rokov sa zvýšil nielen záujem o manželstvo, ale aj vek sobášených snúbencov, ktorý bol v minulosti dlhodobo nízky. „Podľa údajov Štatistického úradu SR jeho výraznejší rast sledujeme od začiatku 90. rokov dvadsiateho storočia, a to u oboch pohlaví. U mužov od roku 2007 prevyšuje 31 rokov a vekový posun nastal aj u nežnejšieho pohlavia. Kým priemerný vek nevesty pred desiatimi rokmi bol 28,2 roka, teraz sa dostal nad hranicu 30 rokov. Priemerný vek snúbencov pri sobáši sa za uplynulé desaťročie zvýšil o 2,4 roka u mužov a o 2,5 roka u žien, keď páni mali v deň „D“ v roku 2016 priemerne 33,6 roka a dámy 30,7 roka,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Nielen vstup do manželstva, ale aj založenie rodiny si nechávame na neskôr. Od roku 2007 sa výrazne znížil počet pôrodov vo vekovej kategórii do 29 rokov a podstatne sa zvýšilo množstvo prírastkov matkám vo veku nad 30 rokov. „Pred desiatimi rokmi sa ženám vo veku 20 – 24 rokov narodilo 11 628 detí, v roku 2016 ich bolo už iba 8 946. Naopak, v roku 2016 sa v porovnaní s rokom 2007 zvýšil počet novorodencov matkám po 30-tke. Vo vekovej kategórii 30 – 34 rokov o viac ako 3 270 detí, tieto ženy sa postarali o 17 800 prírastkov a v skupine 35 – 39 až o viac ako 4 000, týmto matkám sa narodilo 8 429 detí,“ dodáva analytička Jana Glasová.

Na založenie rodiny nie je nikdy neskoro, ale s refinancovaním či kúpou nového bývania za historicky najlacnejšie úroky už netreba vyčkávať. Predpokladá sa, že sadzby dosiahli svoje dno, od ktorého sa čoskoro odrazia smerom nahor. „V Poštovej banke však ešte stále môžete získať úver na bývanie UŽITOČNÉ BÝVANIE so sadzbou 0,95 % ročne s fixáciou na 3 roky. Od 20. januára do 20. marca klienti majú možnosť dostať ho bez poplatku za poskytnutie úveru,“ zdôrazňuje L. Žáčková. S výhodným úrokom si môžete nehnuteľnosť kúpiť, refinancovať existujúce nevýhodné úvery alebo zrekonštruovať svoje bývanie. Viac informácií nájdete na stránke www.postovabanka.sk

Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.


PR Servis
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia