Slovenské banky neradi dávajú úvery do zahraničia

Autor: Andrej Dorič
19.11.2012 (07:00)

Na BANKY.sk sa obrátila čitateľka z Austrálie, ktorá je stále slovenská občianka a mala by záujem o hypotéku od slovenskej banky. Zisťovali sme či je to možné.  
 
Najprv sme sa potrebovali vedieť viac o našej potenciálnej žiadateľke o úver. Zistili, sme, že hoci má slovenské občianstvo, nemá na Slovensku trvalý pobyt, čo môže byť pri úvere problém. Negatívne na jej úspešnosť môže vplývať aj to, že v zahraničí podniká na živnosť. Banky totiž preferujú zamestnancov so stálym príjmom a zmluvou na dobu neurčitú

K dobru jej môže prispieť, že jej manžel pracuje na dobu neurčitú takže by sa za ňu mohol zaručiť. Navyše má čitateľka v Austrálii aj nehnuteľnosť-dom.

Oslovené banky nevylučujú poskytnutie úveru aj Slovákom žijúcim v zahraničí, ale musia splniť niekoľko podmienok. 

Ručiť treba domom na Slovensku

VÚB banka by našej čitateľke požičala, ak by mohla ručiť nehnuteľnosťou nachádzajúcou sa na Slovensku. “Na financovanie slovenskej nehnuteľnosti môže využiť účelovú hypotéku, pri financovaní zahraničnej nehnuteľnosti (s ručením tuzemskou) je možná len bezúčelová hypotéka,” uvádza Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

V tejto banke je tiež dôležité či máte trvalý pobyt na Slovensku a kde máte príjem. Občianstvo nie je až take dôležité. “Platí, že nerezident s príjmom na Slovensku ako aj rezident s príjmom mimo Slovenska, môžu získať úver za štandardných podmienok. Nerezidenti s príjmom v zahraničí môžu získať úver najviac do 70% z hodnoty nehnuteľnosti a najviac na 20 rokov,” dodáva Walterová.

Čitateľka by narazila na prekážku v tom, že VÚB banka dáva hypotéku iba tým, ktorý majú trvalý pracovný pomer. S príjmami zo živnosti by asi nepochodila.

Bez trvalého pobytu úver nedostanete

UniCredit Bank zase poskytuje úvery na bývanie len žiadateľom s trvalým pobytom na Slovensku. Pričom môžu byť Slováci alebo aj cudzinci. 

Navyše žiadatelia o úver mimo Slovenska by mali mať príjem zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí.„Pokiaľ má žiadateľ príjem z podnikania v zahraničí je potrebné, aby k úveru pristúpil spoludlžník s príjmom pochádzajúcim zo Slovenska,“ dodáva Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Takže aj z tejto banky by zrejme naša čitateľka odišla bez úveru.

Pôžička iba na dom na Slovensku

Aj OTP banka by dala hypotéku Slovákovi žijúcemu v zahraničí, pričom by nemusel mať trvalý pobyt na Slovensku a ani príjem od slovenského zamestnávateľa. „Slovák žijúci v zahraničí dostane úver ak nadobúda nehnuteľnosť na území Slovenska a vie zdokladovať príjmy postačujúce na splatenie úveru,“ vysvetľuje Zuzana Krenyitzká, hovorkyňa OTP banky. Takže, ak by ste si chceli kúpiť dom v Austrálii za peniaze z OTP banky, nepochodili by ste. 

Banky totiž chcú úver často zabezpečiť nehnuteľnosťou na Slovensku, ktorú by mohli v prípade nesplácania predať. Austrálsky dom by sa im na diaľku predával ťažko. OTP Banka by tiež žiadala od čitateľky aj pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a výpisy z účtu za posledné tri mesiace.

Čo sa týka dokladov občiansky preukaz by VÚB banka nevyžadovala, stačil by cestovný pas. Naopak v OTP banke by ste bez občianskeho úver na bývanie nedostali.

Naša čitateľka by pravdepodobne odišla zo slovenských bánk bez úveru, ak by chcela použiť peniaze na nákup nehnuteľnosti v Austrálii. Ak by chcela nehnuteľnosť na Slovensku potrebovala by na úver ručiteľa, pretože nemá zamestnanecký pomer, ale podniká. 

Neprehliadnite:
Úver pri príjmoch zo zahraničia dostanete, ale nie všade
Hypotéku dostanete aj na príjem zo zahraničia
Porovnajte si hypotéky v bankách
Foto: BANKY.sk