Spojenie viacerých úverov sa môže oplatiť

Autor: Ľudovít Petržala
09.11.2011 (14:30)

Takmer každá banka má nejaký produkt, ktorý sa venuje konsolidácii úverov. Kedy sa oplatia a aké môžu byť výhody alebo nevýhody ich používania zisťovali pre Vás BANKY.SK.

V súčasnosti sa čoraz častejšie stáva, že ľudia majú viac ako jeden úver, alebo to kombinujú ešte s hypotékou, autom na lízing a podobne. Preto mnohé banky vo svojich portfóliách ponúkajú aj takzvanú konsolidáciu úverov.

V praxi to znamená to, že všetky úvery sa spoja do jedného a platí sa len ten. Týmto krokom sa v niektorých prípadoch dá ušetriť až niekoľko desiatok eur. Čo sa na prvý moment zdá nelogické, ale je to tak. 

Možností, na čom sa dá ušetriť je viacero. 

Výhodnejšia úroková sadzba - V praxi sa často stáva, že klienti splácajú nielen bežné spotrebné úvery v bankách, ale aj ďalšie pôžičky v rôznych nebankových subjektoch alebo na kreditných kartách, ktoré majú oveľa vyššiu úrokovú sadzbu.

Potreba dodatočných peňazí - Konsolidačným úverom sa okrem vyplatenia už existujúcich úverov a pôžičiek dajú získať aj dodatočné peniaze navyše, ktoré môže klient využiť na čokoľvek.

Rôzne dni splácania pôžičiek - Keď klient spláca viacero úverov a pôžičiek, nie vždy tieto splátky posiela v ten istý deň. Preto musí vždy sledovať, aby jednotlivé splátky nezabudol uhradiť, a taktiež by mal mať dostatočný objem peňazí na účte. Keď si všetky úvery spojí do jedného, môže tak mať iba jeden deň v mesiaci, kedy mu splátka odíde z účtu, a môže si to nastaviť pohodlne – napríklad deň po výplatnom termíne.

Poplatky za vedenie viacerých úverových účtov - Tým, že si klient spojí do jedného viacero skôr poskytnutých úverov, ušetrí aj na poplatkoch za vedenie viacerých jednotlivých úverových účtov.

Samozrejme si navyše zjednoduší splácanie – najmä, ak mal nastavený na každú splátku osobitne trvalý príkaz, ktorý bolo potrebné vždy meniť ak nastala zmena u konkrétnej banky alebo nebankovej spoločnosti, ktorá mu úver vedie.

Ak máte viacero úverov a premýšľate nad ich konsolidáciou je naozaj potrebné si to premyslieť, aby ste naozaj ušetrili. Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne, zdôrazňuje, že ak klient v rámci konsolidácie predčasne splatí viacero úverov v rôznych finančných inštitúciách, mal by si vopred zvážiť, aké poplatky za predčasné splatenie musí jednotlivým subjektom zaplatiť. Tie totiž môžu konsolidáciu predražiť.

Tiež odporúča klientom konzultácie s poradcom a prípadne aj namodelovanie si výšky novej splátky cez úverovú kalkulačku, ktorá každá Slovenská banka ponúka na svojej stránke.

V Slovenskej sporiteľni ponúkajú na spojenie úverov Spotrebný úver na Čokoľvek. Pri konsolidácii nie je ohraničené, koľko úverov si môže klient spojiť, podmienkou je, aby bol klient schopný úver splácať a splnil ďalšie podmienky banky (vek, predloženie dokladov, atď.). Rovnako ani ČSOB neobmedzuje počet skonsolidovateľných úverov.

UniCredit Bank zasa na tento účel má FREE HYPOÚVER. Ide o úver, ktorý je zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti určenej na celoročné bývanie a je ho možné použiť na financovanie akéhokoľvek účelu. Alebo si klient môže konsolidovať svoj úver aj cez bezúčelový spotrebný úver, jeho výška môže byť maximálne pre jediného žiadateľa o úver 10 tisíc EUR, pre manželov a žiadateľov s ručiteľom je max. výška tohto úveru 25 tisíc EUR. 

Tatrabanka v súčasnosti klientom ponúka refinančný úver, ktorým si vedia splatiť pôvodný hypotekárny úver zabezpečený nehnuteľnosťou (resp. aj s kombináciou spotrebných úverov), či už účelový, resp. bezúčelový. Ide ale o typ hypotekárneho úveru a preto je zabezpečený nehnuteľnosťou.


Ďalšie články od toho istého autora
Ako banky postupujú voči neplatičom
Slováci si rýchlo zvykajú na bezkontaktné karty
Zabezpečená internetová platba už aj na Slovensku 
Zdroj: Slovenská sporiteľňa, ČSOB, UniCredit Bank ,