Spoločné bankové účty banky veľmi neponúkajú

21.10.2015 (17:00)

S postavením rovnocenných majiteľov ho ponúkajú v zásade iba dve banky, a to mBank a UniCredit Bank.

Banky špeciálne spoločné účty pre manželov či partnerov veľmi neponúkajú. A ak áno, tak majiteľom účtu môže byť väčšinou len jeden z dvojice a druhý iba disponent. Ako informoval portál voFinanciach.sk, s postavením rovnocenných majiteľov ho ponúkajú v zásade iba dve banky, a to mBank a UniCredit Bank.

ZÍSKAJTE VSTUPNÝ BONUS AŽ 2 000 €!

Otvorenie bežného účtu mBank umožňuje aj v prípade dvoch rovnocenných majiteľov, pričom nezáleží na tom, či sú manželia alebo pár, ktorý chce mať spoločný bankový účet. Podiel spoločných účtov v rámci portfólia mBank je približne 6 %. Hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková uviedla, že banka eviduje záujem o tento typ účtu. “Väčšinou si spoločný účet zriaďujú páry žijúce v jednej domácnosti alebo manželia,“ povedala Ďuďáková.

Plusom spoločného účtu je úspora na poplatkoch. Jeden účet stojí menej ako účty dva. Výhodou podľa mBank je, že ak pár má spoločné účty za domácnosť či hypotéku, peniaze sa kumulujú na jednom účte, bez potreby ich presúvať ku dňu splatnosti úverov a faktúr. Domácnosť tak má lepší prehľad o svojom hospodárení. To v dlhodobom horizonte podľa mBank umožňuje lepšie rozloženie výdavkov alebo spoločné sporenie, informuje portál voFinanciach.sk.

Nevýhodou spoločného účtu podľa Slovenskej sporiteľne je, že niektoré úkony môžu vykonať len spoločne obaja majitelia. Naopak s prostriedkami na účte môže disponovať hociktorý z majiteľov aj bez súhlasu toho druhého, teda môže tak urobiť aj v rozpore s vôľou druhého majiteľa. “Napríklad vyčerpať z účtu všetky peňažné prostriedky alebo účet zrušiť. Rovnaké práva má aj druhý majiteľ, takže nie je zriedkavé, že sa takýto účet môže stať predmetom riešenia sporov medzi jeho majiteľmi,“ povedal vedúci oddelenia retailových depozít Slovenskej sporiteľne Peter Janovíček.

Pri spoločných účtoch Poštová banka vníma určité riziko s dostupnosťou financií pri blokácii účtu v prípade úmrtia partnera. Taktiež pri prípadnej exekúcii na účte by sa tak obaja partneri nevedeli podľa vyjadrení Poštovej banky dostať k svojim peniazom. “Práve preto našim klientom odporúčame, aby mali vlastný účet založený na svoje meno a vyhli sa možným komplikáciám,“ uviedla Poštová banka. Avšak napríklad v UniCredit Bank úmrtie niektorého z majiteľov neznamená obmedzenie prístupu k financiám na tomto účte.

Ďalšou možnosťou je zriadenie samostatných účtov pre členov rodiny pod jednou strechou. Správa rodinných financií v jednej banke je podľa Sberbank výhodná. Páry získajú zľavy, prakticky v reálnom čase si môžu presúvať peniaze z jedného účtu na druhý, banka má o finančnej situácii oboch partnerov lepší prehľad, čo môže uľahčiť situáciu pri prípadnej žiadosti o úver.

Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák