Spoločný účet šetrí peniaze aj čas

Autor: Andrej Dorič
26.09.2014 (07:00)

Jeden účet s partnerom či manželkou vám ušetrí peniaze, ale mali by ste si ujasniť pravidlá jeho používania.  

Banky na Slovensku spoločné rodinné či partnerské účty ponúkajú len zriedka zrejme preto, že o nich nie je až taký záujem. Napriek tomu, ak sa dohodnete na jednom účte v rodine môžete ušetriť na poplatkoch aj čase.

Možnosť zriadiť si dva účty v jednom ponúka na Slovensku iba Sberbank. Jej Slušný účet obsahuje dva plnohodnotné samostatné účty a detské účty pre deti partnerov za jeden poplatok 6,49 eur mesačne.

V balíku Slušný účet sú v podstate dve samostatné bežné účty Active plus a môjÚČETgo pre každé dieťa. Ich obsah si môžete pozrieť tu, ale ide o účty s bežnými službami. Tiež banka ponúka možnosť si znížiť poplatky za tento účet, ale s podmienkou dosť vysokého objemu sporenia alebo vkladov. Podmienky zliav si môžete pozrieť tu.

Tatra banka síce spoločný účet svojim klientom neposkytuje, ale manželom ponúka možnosť získať 50 % zľavu z ceny balíka služieb, ak si každý z manželov otvorí svoj balík služieb a hodnoverným spôsobom preukáže manželstvo.

Neprehliadnite

Výhody a nevýhody spoločného účtu


Výhodou spoločného účtu môžete mať aj tak, že jeden z partnerov si otvorí účet a druhého dá ako disponenta k nemu. Vtedy tiež ušetríte poplatky za dva účty, ale aj za prevody medzi nimi. Posielať si peniaze medzi dvoma účtami v jednej či dvoch bankách, je drahšie a náročnejšie na čas ako mať jeden účet v tej istej banke.

Výhodou takého účtu je to, že môžete lepšie narábať so spoločnými rodinnými financiami a lepšie skontrolovať, na čo míňate peniaze a kde je možné ušetriť. Tu však musí byť medzi partnermi dôvera. Ak jeden z majiteľov účtu zarába viac a druhý zo spoločného viac míňa bez predchádzajúcej dohody môžu vzniknúť konflikty.

TV Tipsport - najširšia ponuka športových priamych prenosov

Konfliktom predídete ak si majiteľ účtu a disponent dohodnú na pravidlách míňania spoločných peňazí. Na účte si môžete dohodnúť rovnocenný prístup kde budete obaja majitelia a budete môcť robiť zmluvné úkony týkajúce sa účtu iba spoločne.

Ak si vyberiete model s disponentom, ten môže mať obmedzené práva na účte napríklad na výšku transakcií. To je vhodné pre veľmi míňajúcej manželke či manželovi alebo pri dieťati.

Pozor si dajte na vydávanie viacerých platobných kariet k jednému účtu. Pri lacnejších balíkoch je ku kontu len jedna karta. Ak by ste chceli dodatočnú kartu pre disponenta priplatíte si niekoľko eur ročne

Rozvod a dedenie


V prípade rozvodu o účte rozhoduje majiteľ účtu. Ak sú majitelia obaja manželia, mali by sa dohodnúť na jeho zrušení. Ak sa nedohodnú, banke by mala stačiť výpoveď zo zmluvy o vedení účtu na základe predloženia dohody alebo súdneho rozhodnutia o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Napokon spoločný účet vám zaručí aj bezproblémový prístup k spoločným peniazom v prípade úmrtia majiteľa účtu. Na rozdiel od samostatného účtu, banka spoločný účet nezablokuje pre účely dedičského konania, ale druhý majiteľ s ním môže narábať.
 

Foto: Ivan Sedlák