Svetová ekonomika môže už len sklamať

 
  • Citi index ekonomických prekvapení je na 14 ročnom maxime
  • Makrodáta sú nastavené na korekciu
  • Dolár odoláva aj napriek slabým údajom z amerického pracovného trhu
  • Hedžové fondy investujú do komodít
  • Cena ropy pravdepodobne vzrastie
Ekonomika je zrelá na obrat trendu smerom nadol, myslí si analytik Saxo Bank Peter Garnry. Odvoláva sa pritom na aktuálne makroekonomické údaje. Ide napríklad o minulotýždňové výsledky rastu amerických miezd, ktoré sklamali, alebo index ISM non-manufacturing (subindex o zamestnanosti), ktorý v decembri zaznamenal medzimesačné zhoršenie. „Makrodáta sú nastavené pre korekciu,“ hovorí P. Garnry.

„Index ekonomických prekvapení Citi je na 14-mesačnom maxime,“ uvádza analytik a dodáva, že tento index má silnú tendenciu náhlych zvratov. „Nemôže sa nám dariť lepšie ako práve teraz. Ekonomika v tomto bode môže už len sklamať,“ myslí si P. Garnry.

Ekonóm však dodáva, že ešte nie je dôvod na paniku. „Zostávam pri akciách i naďalej pozitívny... No len na veľmi, veľmi krátky čas,“ uvádza.

Trh už mierne spomaľuje v Ázii. Na burze v Hong Kongu sa v pondelok nedarilo akciám finančných korporácií. Akcie leteckých spoločností však stále ťažia z podpory, ktorú im dáva rozhodnutie Číny viac liberalizovať cenovú politiku tamojších firiem podnikajúcich v cestovnom ruchu.

John Hardy, forex stratég Saxo Bank, na margo amerického dolára upozorňuje na vysokú pružnosť, ktorú mena vykazuje aj po slabých piatkových výsledkoch z amerického trhu práce. Uvádza však, že na optimizmus v prospech amerického dolára by investori mohli doplatiť. Ten totiž smeruje do pásma 1,195 – 1,20 EURUSD. „Ak by som mal obchodovať na posilnenie amerického dolára, tak shortovaním páru AUDUSD,“ uvádza J. Hardy.

Nastal pri páre AUDUSD čas na zmenu trendu?

obrazok
 
Hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen hlási, že odvetvie vstúpilo na nového roka s býčou náladou. Dôvodom je najmä rast záujmu zo strany hedžových fondov, ktoré zvyšujú investície na 21 z celkového počtu 26 sledovaných komoditných trhov. K najväčšiemu nárastu došlo pri zemnom plyne, zlate, striebre, pšenici a cukre.

Kým cena zlata je zdravá aj nad hranicou 1 300 dolárov za uncu, investori by sa podľa O. Hansena nemali príliš hnať za vyššími cenami pri ostatných drahých kovoch.

A na záver ropa WTI, ktorá sa aj napriek poklesu počtu ťažobných súprav v USA udržala v okolí hranice 61 dolárov za barel. O. Hansen však myslí, že hedžové fondy pohnú cenu ropy čoskoro nahor.

zdroj: SAXO BANK
autor: Martin Šipoš, Saxo Bank PR Slovensko