Úhrnný zisk DSS vlani medziročne vzrástol na 16,4 mil. eur

19.04.2018 (20:00)

Podľa analýzy Národnej banky Slovenska k tomu prispelo najmä zvýšenie výnosov z odplát a provízií o 6 % a zároveň zníženie nákladov vynaložených na ich dosiahnutie.

Šesť dôchodkových správcovských spoločností (DSS) dosiahlo za minulý rok sumárny zisk 16,4 milióna eur. V porovnaní s rokom 2016 ide o nárast ziskovosti o 14 %. Uvádza sa to v analýze slovenského finančného sektora za rok 2017, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS). K tomuto výsledku prispelo najmä zvýšenie výnosov z odplát a provízií o 6 % a zároveň zníženie nákladov vynaložených na ich dosiahnutie. "Na strane výnosov rástli odplaty za vedenie účtu a za správu, odplata za zhodnotenie, naopak, mierne klesla," konštatuje NBS. Aj vlani dosiahli všetky dôchodkové správcovské spoločnosti kladný hospodársky výsledok.

Celková vážená priemerná nominálna výkonnosť dôchodkových fondov za minulý rok bola podľa centrálnej banky o niečo nižšia ako v predošlom roku. Vzhľadom na nárast inflácie je rozdiel v reálne vyjadrenej výkonnosti ešte značnejší, upozorňuje centrálna banka. V najvýznamnejšej skupine dlhopisových dôchodkových fondoch dosiahlo medziročné nominálne zhodnotenie úroveň 1,1 %. Priemerná medziročná výnosnosť v ostatných troch typoch dôchodkových fondov bola ku koncu vlaňajška na úrovniach medzi 5,5 % až 6,7 %.

Počet sporiteľov v druhom penzijnom pilieri sa počas minulého roka zvýšil o vyše 50 tisíc. "Nárast takéhoto rozsahu je výrazne najvyšší za posledných 11 rokov," upozornila NBS. Podľa centrálnej banky sa tak ešte zintenzívnil trend zvýšeného prílevu sporiteľov, ktorý sa začal v polovici roka 2015. "Z celkového prepadu počtu sporiteľov, počas posledného tzv. otvorenia systému v prvom polroku 2015, sa v nasledujúcom období eliminovali už približne dve tretiny," uvádza sa v analýze. Na konci vlaňajška si tak v druhom pilieri na dôchodok sporilo takmer 1,43 milióna ľudí.


Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák