Banky.sk

V Taliansku má banka atmosféru domova, kde dostanete kávu i radu

Autor: Jana Sedláková
16.05.2017 (06:00)

Keď si vyberáte u nás banku, rozhodujete sa zhruba medzi trojicou  veľkých bánk, niekoľkými strednými a menšími bankami.  Na Slovensku ich je spolu dajme tomu jedenásť. V Taliansku by ste mali na výber z tristo bánk.



Samozrejme, niektoré z nich sú lokálne a municipálne banky a teda nie veľmi veľké. Malé banky sa boria s finančnými problémami a postupne strácajú dôveru. Preto v poslednej dobe sa Taliani rozhodujú pre väčšie, stabilnejšie banky. K tým najvýznamnejším patrí Intesa Sanpaolo, materská banka našej VÚB-čky. Vďaka VÚB sme mali možnosť navštíviť Intesu Sanpaolo v Benátkach a dozvedieť sa zaujímavosti o talianskom bankovníctve.

Keď sme si porovnali pár údajov o slovenskom a talianskom trhu, mali sme pocit, akoby sme porovnávali neporovnateľné.  Keď si spočítame pobočky všetkých bánk na Slovensku, dostaneme číslo okolo tisícky. Intesa Sanpaolo, má v regióne Veneto (čo je oblasť Benátok) 600 pobočiek, vyše 1,3 milióna klientov a takmer 6000 zamestnancov.  A to hovoríme iba o malej časti Talianska.

Intesa Sanpaolo vznikla zlúčením dvoch veľkých bánk - Banca Intesa a Sanpaolo IMI v roku 2007. Aj po roku 2007 do finančnej skupiny pribúdajú ďalšie menšie banky v Taliansku.  Niektoré z nich doteraz vystupujú pod svojim pôvodným menom. Príslušnosť k Intesa Sanpaolo zistíme častokrát iba podľa loga. V Benátkach ich napríklad nájdeme pod značkou Cassa di Risparmio di Venezia. Ako nám vysvetlil Renzo Simonato, regionálny riaditeľ, lokálne značky zachovali preto, lebo historicky mali veľký význam v daných regiónoch a strategicky bolo výhodné ich ponechať.

Veľmi nás zaujala aj prezentácia Andrea Bressaniho, riaditeľa pre retail a wealth management. Aj v Taliansku, tak ako u nás, majú bankári víziu, že budúcnosť kamenných pobočiek vidia v poskytovaní poradenstva a v konzultáciach. Podľa slov p.Bressaniho, v Taliansku sa už kamenné pobočky  začali vyprázdňovať pred 4 rokmi. Ľudia prišli na chuť internetovému a mobilnému bankovníctvu a štandardné transakcie vykonávajú z domu. Časť pobočiek bola zatvorená a tie ostávajúce prechádzajú výraznými zmenami. Banka už nebude vyzerať tak, ako vyzerá dnes. Strohý úradný dizajn postupne vystrieda komfort a domáci "feeling".  Posúďte sami:

2017-VUB-Intesa-pobocka1 2017-VUB-Intesa-pobocka2
(Pobočka Intesa Sanpaolo v Taliansku)

Zmena pobočiek v tomto duchu prebieha už aj v slovenskej VUB.
2017-VUB-Intesa-pobocka3
(Pobočka VUB  v Nitra Cento)

V pobočkách bude dominovať pohodlný priestor na čakanie, kde sa môžete ponúknuť kávičkou a občerstvením, vybaviť si telefonáty, či porozprávať sa s ostatnými. K dispozícii budú rôzne zóny súkromia, ktoré vám poskytnú priestor na nerušený rozhovor s bankárom bez toho, aby vás počul zvyšok pobočky.

O čom sa ľudia chodia radiť do banky? Napríklad aj o tom, čo robiť, aby mohli dať svojim deťom vzdelanie, z čoho budú žiť na dôchodku,... Dôchodky trápia nielen Slovákov, Talianov, ale je to problém celej Európy. Poplulácia stárne, mladí ľudia prichádzajú na pracovný trh neskôr a teda zaplatia na odvodoch menej. Ďalší problém, ktorému sa asi nevyhneme je zravotná strarostlivosť. Dlhšie žijúca populácia potrebuje väčšiu zdravotnú starostlivosť, na ktorú postupne štát nebude mať peniaze. Klienti očakávajú, že im v banke pomôžu vyriešiť aj tieto problémy.

Cesta do Benátok bola sponzorovaná VÚB bankou, ktorá je dcérou Intesa SanPaolo.

Foto: Intesa SanPaolo, redakcia