Väčšina Slovákov plánuje minúť na zimnú dovolenku do 400 eur. Vyberajú si najmä Tatry.

Autor: Poštová banka
16.12.2016 (12:00)

Zimnú dovolenku plánuje viac než 60% Slovákov, pričom väčšina z nich chce zostať na Slovensku. Miesto zimnej dovolenky si vyberajú najmä podľa ceny, keďže náklady na dovolenku hradia hlavne zo svojich úspor.




Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu, ktorý pre Poštovú banku spracovala agentúra 2muse.

Slováci v zime vyhľadávajú Wellness a kúpele (55 %), lyžovanie (44 %) a turistiku (41 %). Pre polovicu z nás je dôležitý čas strávený s rodinou a tiež pobyt v prírode. Tri štvrtiny ľudí pritom plánujú absolvovať len jednu dovolenku a zimné radovánky si doprajú v trvaní do jedného týždňa.  Z hľadiska regiónov sú pevne rozhodnutí dovolenkovať najviac ľudia z Košického kraja (24 %), Bratislavského a Trenčianskeho (oba po 23%), ale aj z Prešovského kraja (22%).

Tatry predbehli Rakúsko
Sedem z desiatich Slovákov, ktorí v zime plánujú dovolenkovať na Slovensku, sa chystá do Tatier. Tí, čo sú úž rozhodnutí, kam presne pôjdu, preferujú najmä lyžiarske strediská ako Jasná, Štrbské pleso či Tatranská Lomnica. Tí, ktorí sa rozhodli, že vycestujú do zahraničia (26 %), nechcú ísť ďaleko. Ich plány cestovať sa týkajú najčastejšie susedných krajín, najmä Rakúska (38 %), Česka (23 %), Maďarska (13 %) a Poľska (9 %). Dovolenkári pritom preferujú Slovensko ako cieľovú zimnú destináciu viac, ako je to v prípade letných dovoleniek. Malá časť ľudí navštívi počas zimy aj exotické krajiny, pričom väčšina preferuje Egypt.

Financie a dovolenka
K plánovaniu dovolenky bez pochyby patrí aj plánovanie výdavkov. Slováci sú šetrný národ a kvôli dovolenke sa nezadlžujú. Pre drvivú väčšinu z nás je preferovaným spôsobom financovanie z vlastných prostriedkov, viac ako 60% ľudí si na ňu peniaze priebežne odkladá.

Dovolenka býva pre Slovákov častým dôvodom sporenia. Šetriť si na ňu môžu buď pravidelne, menšími sumami počas roka, alebo si na ňu odložia financie jednorazovo, napríklad z vianočných bonusov. Pri sporení by mali pritom zohľadniť nielen samotnú cenu za ubytovanie. Treba si spočítať aj ďalšie výdavky, ako je napríklad doprava, stravovanie, lístky na vlek, ale aj poistenie, ktoré celkovú sumu za dovolenku navýšia,“ radí Martina Zrníková, vedúca pasívnych obchodov Poštovej banky.
Aj keď je pre 56 % ľudí najdôležitejším faktorom rozhodovania sa o dovolenke práve cena, pri výbere konkrétnej destinácie zohrávajú úlohu aj ponuka a dostupnosť aktivít, ktorým sa chcú dovolenkári venovať (52%), referencie známych (44 %), či vlastné pozitívne skúsenosti (42 %).

Na zimný oddych doma či v zahraničí plánuje väčšina opýtaných minúť do 400 eur, pričom preferovaným spôsobom platenia mimo Slovenska je hotovosť (47 %), ako aj platba debetnou kartou (47 %).
 „Dovolenkárom cestujúcim do zahraničia odporúčame uprednostniť platbu kartou a hotovosťou platiť len nevyhnutné výdavky. Bezhotovostné platby totiž bývajú spravidla súčasťou ich balíka služieb k bežným účtom, a tak ich môžu stáť menej, ako výbery z bankomatov“, uvádza M. Zrníková.

Financie, resp. ich nedostatok zároveň bývajú aj najčastejším dôvodom (71 %), prečo ľudia na dovolenku necestujú. Reálne plány a sny tých, ktorí na dovolenku nejdú, s tými, čo naopak cestovať plánujú, sa pritom zhodujú.

Poistenie ako súčasť dovolenkovej výbavy
Len 21 % ľudí má aktuálne uzatvorené cestovné poistenie, ale viac ako polovica (58 %) sa kvôli zimnej dovolenke plánuje poistiť. Najčastejšie nepríjemné udalosti, s ktorými mali Slováci doteraz skúsenosť, boli úrazy bez potreby hospitalizácie (15 %).

Cestovné poistenie a poistenie proti úrazu by určite malo byť štandardnou výbavou na dovolenku v zahraničí. Najmä na svahoch viete ľahko spôsobiť úraz nielen sebe, ale aj niekomu cudziemu, a preto by lyžiari nemali zabudnúť ani na poistenie zodpovednosti za škodu na majetku či zdraví tretej osoby. Pokiaľ sa chystáte na zimnú turistiku do našich hôr určite nepodceňte ani horské poistenie. Náklady na zásah záchranárov sa totiž môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc eur“, radí Ondrej Reichbauer, riaditeľ úseku tvorby produktov Poštovej poisťovne.

V súvislosti s prichádzajúcou lyžiarskou sezónou pripravila Poštová poisťovňa 5 základných rád, ako zmierniť možné následky úrazu na lyžiach vhodným poistením.:
  1. Na lyžovačku v zahraničí si pribaľte kvalitné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj poistenie zodpovednosti za škody voči tretej osobe.
  2. Ak lyžujete na Slovensku, nezabudnite si uzavrieť úrazové poistenie. Pri lyžovačke v zahraničí Vám úrazové poistenie vhodne doplní a skvalitní poistné krytie aj popri cestovnom poistení.
  3. Prípadné následky úrazu na lyžiach môže pokryť aj súbor úrazových pripoistení k bežnému životnému poisteniu.    
  4. Pre prípad škody na majetku a zdraví tretej osoby môžete využiť aj poistenie zodpovednosti za spôsobené škody, ktoré býva bežnou súčasťou vášho poistenia domácnosti.
  5. Osvojte si pravidlá bezpečnosti pri lyžovaní, správajte sa ohľaduplne a dodržujte tzv. Biely kódex.

*Kvantitatívny prieskum zimných dovoleniek pre Poštovú banku exkluzívne spracovala prieskumná agentúra 2muse na reprezentatívnej vzorke 533 respondentov vo veku od 18 do 60 rokov.
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia