Väčšina tried aktív doručila v roku 2017 kladný výnos, najviac sa zhodnotili akcie

Rok 2017 možno na finančných trhoch označiť za zlatovlasý. Priniesol vysoko nadpriemerné výnosy pri väčšine rizikových aktív na čele s akciami, komoditami a s dlhopismi na rozvíjajúcich sa trhoch pri volatilite v blízkosti historických miním. Stál za tým najrýchlejší rast svetovej ekonomiky za ostatných sedem rokov, ktorý prvýkrát od roku 2010 prekonal predpovede a bol široko založený naprieč regiónmi, pričom odraz inflácie zaostal za očakávaniami pri pokračovaní uvoľnenej menovej politiky hlavných svetových centrálnych bánk, ktorých agregátna bilancia ďalej rástla. Jediným aktívom, ktorý doručil záporný výnos, boli nemecké štátne dlhopisy. Dolár stratil voči košu hlavných svetových mien 10 percent, čo je jeho najväčšia strata od roku 2003. Investori videli mimo bohato nacenených amerických aktív lepšie príležitosti vo zvyšku sveta, kde sa zlepšujú makrodáta a rastú očakávania, že aj tu príde k začatiu normalizácie menovej politiky.

Akciové trhy

Svetová trhová kapitalizácia v minulom roku vzrástla o vyše 22 percent na rekordných 81,4 bilióna dolárov, čo predstavuje približne 107 percent svetového HDP. Podpísala sa pod to hlavnou mierou americká akciová rallye, keď sa široký index S & P 500 zhodnotil o takmer 20 percent a posunul sa na nové historické maximá, pričom prvýkrát v histórii rástol v každom mesiaci roka. Akcie čerpali energiu z akcelerácie rastu svetovej ekonomiky na najrýchlejšie tempo od roku 2010, z len pozvoľného odrazu inflácie a tým z len pomalej normalizácie menovej politiky, ako aj z rastu zisku firiem, ktorý prekonal očakávania. Plusom bolo aj očakávanie zavedenia viacerých probiznis opatrení zo strany nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v závere roka doručil najväčšie zníženie daní od 80 rokov minulého storočia. Európske akcie merané indexom DJ Stoxx 600 doručili necelý osempercentný rast, keď ich vo väčšom rozlete brzdilo najmä v druhej polovici roka posilňujúce sa euro. Obrovská chuť podstupovať riziko na trhoch sa však pretavila napríklad do odrazu gréckeho akciového indexu o takmer 27 percent. Zlepšujúce sa lokálne ekonomické fundamenty spolu s oslabujúcim sa dolárom sa pretavili do rastu akcií rozvíjajúcich sa trhov o vyše 34 percent.

Dlhopisové trhy

Kombinácia globálnej uvoľnenej menovej politiky, keď agregátna bilancia centrálnych bánk ďalej rástla, zlepšujúcich sa makrodát naprieč regiónmi pri stále utlmenom inflačnom tlaku a pri ochote podstupovať riziko pri hľadaní výnosov sa pretavila do rastu výraznej väčšiny hlavných dlhopisových indexov sveta na čele s dlhopismi z rozvíjajúcich sa krajín a s podnikovými dlhopismi. Napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb Fedom sa dlhý koniec americkej výnosovej krivky pohyboval v najužšom pásme od roku 1965, keď trhy neverili, že Americká centrálna banka vydrží pokračovať v normalizácii menovej politiky pri nízkom inflačnom tlaku a pri relatívne pomalom odraze miezd. Nemecká výnosová krivka sa posunula mierne nahor, keď sa na začiatku minulého roka výnosy až po osemročnú splatnosť pohybovali pod nulou, čo bolo prejavom zníženia averzie voči riziku, ako aj odrazu inflácie. Väčším pohybom nahor však bránilo pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania Európskou centrálnou bankou. Ibaže nemecké dlhopisy boli jedinou hlavnou triedou aktív, ktorá nedoručila kladný výnos v minulom roku.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav rástlo v roku 2017 o 13 percent napriek trom zvýšeniam sadzieb Fedom po 25 bázických bodov napriek rastu amerických a svetových akcií na rekordné maximá a napriek lepšiemu ako očakávanému rastu globálnej ekonomiky. Pod najväčšie zhodnotenie žltého kovu od roku 2010 sa podpísala politická neistota okolo kontroverzného šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa vrátane do poslednej chvíle otáznej daňovej reformy, geopolitická nervozita okolo Severnej Kórey a predovšetkým vädnutie dolára na devízových trhoch. Cena ropy WTI rástla o vyše 12 percent a benchmarku Brent o vyše 14 percent, keď sa OPEC, Rusko a ďalší veľkí producenti na jar a na konci roka dohodli na predĺžení dohody o znížení jej ťažby a súčasne klesol stav zásob komodity pri dynamickom raste svetovej ekonomiky a tým aj dopytu po komodite. O takmer 30 percent rástli ceny priemyselných kovov, čo možno takisto pripísať rýchlonohému rastu svetovej ekonomiky nad jej potenciál.

Devízové trhy

Dolár stratil minulý rok voči košu hlavných svetových mien 10 percent v najväčšom poklese od roku 2003, pričom voči euru klesol o 14 percent. Za vädnutím dolára stálo zlepšenie kondície ekonomík mimo USA, ktoré tak stratili pozíciu jediného lídra globálneho rastu. Aj preto rastú očakávania, že po Fede začnú s normalizáciou menovej politiky aj ďalšie hlavné svetové centrálne banky, čím príde k zatvoreniu divergencie medzi menovou politikou v USA a zvyškom sveta. Navyše investori vidia mimo bohato nacenených amerických aktív USA lepšie investičné príležitosti. Veľkým plusom pre euro boli aj očakávania užšej integrácie eurozóny, ktoré sa zvýšili po víťazstve Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách, a najrýchlejší ekonomický rast únie za ostatnú dekádu.


autor: Stanislav Pánis
zdroj: J&T Banka na základe dát Štatistického úradu SR