Vaše súkromné slnko

27.02.2018 (09:00)

Možno sa Vám stáva, že sa cítite nahnevaní, unavení a vôbec neviete prečo. A potom si uvedomíte, že ste vďaka zatiahnutej oblohe už niekoľko dní nevideli slnko. Nedostatok slnečného svitu však ovplyvňuje nielen náladu, ale môže mať aj vážne dôsledky na zdravie.
 

PREČO POTREBUJEME DENNÉ SVETLO

Slnečné lúče sú nevyhnutné nielen pre tvorbu vitamínu D, ale zároveň podporujú zníženie tepovej frekvencie, krvného tlaku, obsahu cukru, cholesterolu a kyseliny mliečnej v krvi a tiež znižujú produkciu stresových hormónov. Dostatočný pobyt na slnku taktiež celkovo zvyšuje odolnosť organizmu a schopnosť krvi viazať kyslík.

RIZIKÁ UMELÉHO SVETLA

Na rozdiel od našich predkov však dnes trávime väčšinu času v uzavretých miestnostiach. Možno si poviete, že predsa stačí stlačiť vypínač. Lenže umelé osvetlenie má nielen nízku intenzitu (200 - 700 luxov oproti 10 tisícom luxov za jasného dňa), ale aj odlišné spektrálne, čiže farebné zloženie. Bežné žiarivky i žiarovky produkujú svetlo s prevahou žltej a červenej farby. Tie majú stimulačný vplyv a pri dlhodobom pôsobení nás tak udržujú v permanentnom strese. Navyše je u nich slabo zastúpená modrá zložka, aktivuje našu nervovú sústavu bez akéhokoľvek stresu.

MÁME PRE VÁS RIEŠENIE

Je tu ale aj možnosť, ako chýbajúce slnko nahradiť. Ide o plnospektrálne osvetlenie resp. Zdravé Svetlo®, ktoré sa svojím farebným zložením blíži prirodzenému slnečnému žiareniu.

Ako Zdravé Svetlo® pomáhá v zime

Sezónna afektívna porucha (SAD), známa ako "zimné depresie", sa prejavuje depresívnymi náladami, únavou, spavosťou, zníženou sexuálnou aktivitou a zvýšenou chuťou do jedla, najmä na sladké. Objavuje sa na jeseň a v zime a na jar mizne. Príčinou je kratší deň a znížená intenzita svetla, ktorá ovplyvňuje tvorbu melatonínu. Tento hormón, ktorý tlmí činnosť nervovej sústavy, sa tvorí v noci a ranné svetlo jeho syntézu ukončuje. Ak je však svetla nedostatok, telo nevie jeho produkciu ukončiť a dôsledkom je SAD. Tento problém sa úspešne lieči svetelnou terapiou, ktorá spočíva v každodennom pôsobení silného plnospektrálneho svetla (10000 luxov). Veľmi priaznivý vplyv má aj používanie stolových lámp a stropných svietidiel s plnospektrálnymi zdrojmi svetla.

obr1a

Ako Zdravé Svetlo® prispieva k ochrane očí

Prevaha žltého a červeného svetla v obyčajných žiarovkách, rovnako ako blikajúce svetlo žiariviek spôsobuje podráždenie a únavu očí. Následkom častého ponocovania môže byť potom trvalé rozšírenie zreničiek, ktoré neskôr môže viesť k svetloplachosti, ale hlavne je predispozíciou zeleného zákalu. Plnospektrálne zdroje poskytujú svetlo veľmi podobné tomu, ktorému sa naše oči prispôsobovali po milióny rokov evolúcie. Ich používanie preto nielen podporuje zníženie zrakovej únavy, napríklad pri práci s počítačom, ale tiež napomáha liečbe mnohých očných vád a chorôb.

obr2

Staňte sa súčasťou jedinečného projektu

Blue step spoločnosť pre Zdravé Osvetlenie organizuje rozsiahly výskum vplyvu plnospektrálneho osvetlenia na fyzické a duševné zdravie človeka. Jedná sa o prvý podobný výskum v strednej Európe a môžete sa ho zúčastniť aj vy. Účastníkom, firmám budú zapožičané plnospektrálne trubicové žiarivky a následne budú hodnotiť svoje pocity a zmeny zdravotného stavu.
Kontaktujte nás mailom: bluestep@bluestep.sk, alebo telefonicky 0903 197 179.

PR servis
 
Zdroj: Blue step, Foto: Blue step