Viete, aký veľký byt si môžete dovoliť?

Autor: redakcia
13.03.2017 (11:00)

Lacné hypotéky, vyššie mzdy, ale i drahšie nehnuteľnosti. Pozrite si, koľko metrov štvorcových si môžete kúpiť za svoju výplatu.

V uplynulom roku klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšie úrovne, z 2,54 % na 1,86 %. Pre porovnanie, nižší úrok zaznamenali iba štyri krajiny eurozóny - Nemecko, Fínsko, Portugalsko a Francúzsko. Nízke úroky zapríčinili hypotekárny boom aj na Slovensku. Mnohí si brali nové hypotéky, tí čo si ich prenášali, navyšovali ich objem. V ČSOB banke sa za minulý rok zvýšila priemerná výška hypotekárneho úveru o 14%.

Najvyššie hypotekárne úvery tradične čerpajú obyvatelia Bratislavského kraja, kde priemerná výška hypotekárneho úveru bola vlani 80 296 eur, čo je o tretinu viac ako celoslovenský priemer. Naopak, najnižšiu priemernú výšku eviduje ČSOB v Banskobystrickom kraji,  v priemere 48 118 eur, čo je výrazne menej ako celoslovenský priemer.
 
CSOB-mapa2017-03-13
 

Najviac si môžu dovoliť v Trenčianskom, najmenej v Bratislavskom kraji

Rozdielna výška úverov samozrejme súvisí s rozdielnymi cenami nehnuteľností v regiónoch. Práve ich ceny v pomere s priemernom mzdou v danom regióne vyjadrujú dostupnosť bývania. V poslednom štvrťroku 2016 si priemerne zarábajúci Slovák zo svojho mesačného platu mohol dovoliť kúpiť približne 0,76 m² bytu alebo domu.  „Z aktuálneho porovnania miezd a cien nehnuteľností v jednotlivých krajoch vyplýva, že z priemerného mesačného platu si môže najmenej dovoliť obyvateľ Bratislavského kraja, a to presne 0,67 m². Naopak, najviac obyvateľ Trenčianskeho kraja, v priemere 1,38 m²,“ upresňuje Jozef Futrikanič, riaditeľ Odboru financovania nehnuteľností ČSOB.

Neprehliadnite
Slováci radi bývajú v bytoch/domoch, ktoré sú v ich osobnom vlastníctve. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré hovoria, že 89% Slovákov býva vo vlastnom. Keď sa pozrieme za hranice, vo vlastnom býva 78% Čechov, a len 56% Rakúšanov. Môžeme teda očakávať, že tento trend sa postupne dostane aj k nám. Drahšie úvery na bývanie spolu s postupne sa nasycujúcim dopytom môžu dočasne znížiť ceny nehnuteľností. Z dlhodobého hľadiska by však ceny bytov a domov v mestách a silných regiónoch mali rásť v priemere o 2% – 3% ročne, v súlade s bežnou infláciou v ekonomike.
Taktiež vlastníctvo nehnuteľnosti znižuje mobilitu pracovnej sily. A navyše keď zdražejú hypotéky, bývať v prenájme môže byť lacnejšie ako splácať hypotekárny úver.
 
CSOB-tab2017-03-13
 

Zdroj: ČSOB, Foto: redakcia