Virtuálne platobné karty pomaly miznú z trhu

Autor: Andrej Dorič
30.07.2014 (07:00)

Virtuálna platobná karta je vhodná na platby v online prostredí a niekedy je aj lacnejšia ako plastová. 

Na Banky.sk sa obrátil čitateľ, ktorý používa na internetové platby virtuálnu kartu. Zaujímalo ho, v čom je táto forma platenia bezpečnejšie ako platby bežnou plastovou kartou.

Oslovili sme tri banky, ktoré v minulosti zvykli vydávať virtuálne platobné karty a zistili sme, že dve z nich už tieto karty neponúkajú.

Virtuálnu kartu sme zrušili pred pár rokmi z dôvodu, že do značnej miery stratili svoje opodstatnenie. V minulosti sa na internete dalo platiť len embosovanými kartami a virtuálna karta bola vhodným riešením pre ľudí, ktorí embosovanú kartu nemali. Dnes je táto funkcionalita dostupná skoro pre všetky typy platobných kariet,“ vysvetľuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.
 
dobry-ucet

Podobne aj Tatra banka už nové virtuálne kreditné karty od mája tohto roku nevydáva , ale jej klienti môžu používať takéto karty z minulosti.

Nové virtuálne karty už nevydávame, spravujeme iba existujúce portfólio. Väčšina klientov totiž aj na internetové transakcie používa svoje plastové karty a podiel virtuálnych kariet na portfóliu bol minimálny,“ vysvetľuje ich zrušenie Marína Masárová, hovorkyňa Tatra banky.

Banka, ktorá ešte túto kartu vydáva je Sberbank Slovensko. V ponuke má debetnú platobnú kartu MasterCard Virtual.

Odporucame

Výhody a nevýhody virtuálnej karty


Virtuálna platobná karta je vhodná pre klientov, ktorí využívajú platby v online prostredí. Využíva sa na bezhotovostný nákup tovaru a služieb výlučne cez internet pre transakcie typu e-commerce, u obchodníkov z celého sveta, ktorí akceptujú platobnú kartu MasterCard. Použiť ju môžete aj na platbu prostredníctvom telefonickej objednávky,“ vysvetľuje jej prednosti Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

Podľa nej je riziko zneužitia virtuálnej platobnej karty oproti bežnej plastovej karte nižšie, pretože sa nepoužíva vo fyzickom prostredí a neukradnú vám ju, ani neodčítajú údaje z karty.

Prípadnému zneužitiu karty je možné zabrániť okamžitým zablokovaním karty. Pri virtuálnej karte sú všetky transakcie overované online,“ dodáva.

Podľa Masárovej pri virtuálnej platobnej karte odpadá aj riziko skimmingu teda odčítania údajov z magnetického prúžku, keďže nie je vydaná v plastovej, ale iba v papierovej podobe.

Z hľadiska použitia na internetové platby však funguje úplne rovnako, ako karta plastová - t.j. klient ma k dispozícii číslo karty, expiráciu a CVV2 kód, ktoré výplní na stránke obchodníka,“ dodáva.
 
TV Tipsport - najširšia ponuka športových priamych prenosov
 

Virtuálna karta je niekde lacnejšia ako plastová


Virtuálna platobná karta má aj tú výhodu, že je lacnejšie ako fyzická karta. V Sberbank Slovensko MasterCard Virtual dostanete za ročný poplatok 5 eur kým najlacnejšia platobná karta mimo programov služieb je za ročný poplatok 8 eur.

V Tatra banke ste mohli mať virtuálnu kreditnú kartu vydanú buď ako hlavnú kartu alebo ako dodatkovú kartu k svojej kreditnej karte. Mesačný poplatok za virtuálnu kreditnú kartu je rovnaký, ako za kreditnú kartu Visa štandard a to 2,50 eur.

Limity pre denné platby sú pri týchto kartách podobné ako pri plastových a pohybujú sa od 300 do 3 500 eur.
 

Ako sa brániť proti zneužitiu


Podobne ako pri plastovej karte si musíte dávať pozor aj na tú virtuálnu.

K virtuálnej platobnej karte klient nedostáva žiaden "plast", iba obálku s údajmi karty. Obálku je potrebné uschovávať na bezpečnom mieste, chrániť ju pred ukradnutím či skopírovaním,“ radí Chmelová.

Pri platbách virtuálnou debetnou kartou na internete platia rovnaké bezpečnostné pravidlá ako pri štandardnej karte, ktoré môžete nájsť v našich minulých článkoch.
 
Foto: BANKY.sk