Zásady bezpečnosti pri platení cez internetbanking a platobnými kartami

Autor: redakcia Banky.sk
02.07.2014 (18:00)

Ste si istí, že viete svoje peniaze ochrániť pred internetovými pirátmi? Môžete sa spoľahnúť na vaše heslo? Prečítajte si, akých najväčších chýb sa pri platení dopúšťame.  

V období letných dovoleniek v zahraničí môžeme byť vystavení väčším rizikám, že nás podvodníci oberú o peniaze a ani o tom nemusíme vedieť.

Môže sa to stať napríklad v plážovej reštaurácii pri platení večere, keď stratíte našu kartu na pár sekúnd z dohľadu a nepoctivý obchodník ju skopíruje. Alebo využijete verejnú wi-fi sieť v hoteli na našom počítači a urobíme operácie cez online banking. To sú len dva príklady z množstva situácií, ktorých riziko si ani neuvedomujeme.

dobry-ucet

Sberbank Slovensko v spolupráci s softvérovou spoločnosťou ESET zisťovali, do akej miery dbáme na bezpečnosť pri využívaní internet bankingu a platobných kariet, a akých chýb sa najviac dopúšťame. Toto sú naše najväčšie slabiny v oblasti bezpečnosti:

BEZPEČNÉ HESLO

- 82% respondentov nevie zvoliť najbezpečnejšie heslo z ponúkaných možností.

Pozor: najkomplikovanejšie heslo, ktoré si neviete zapamätať, nie je bezpečné.
Pri tvorbe hesla je dôležité v prvom rade dbať na slová alebo číslice, ktoré vyberáte. Určite nepoužívajte pomenovania, ktoré sú k vašej osobe ľahko priraditeľné. Správne heslo by malo byť komplexné, zároveň však pre vás zapamätateľné.

MS 2014 so stávkami zadarmo až do 500 €!


BEZPEČNOSŤ MOBILNÝCH APLIKÁCIÍ

- 53% respondentov považuje sťahovanú mobilnú aplikáciu za bezpečnú, ak je z oficiálneho obchodu.

Pozor: dôležitejšie je najprv prečítať si, aké oprávnenia aplikácia v mobile požaduje.
Odborníci odporúčajú všímať si tieto parametre:
1. ako dlho sa aplikácia nachádza v oficiálnom obchode – čím dlhšie, tým je pravdepodobnejšie, že aplikácia neobsahuje žiaden škodlivý malware.
2. Ďalej si všimnite počet stiahnutí, opäť platí, čím vyšší je počet stiahnutí, tým lepšie.

Neprehliadnite

SKIMMING

- 32% respondentov nevie, čo je skimming.

Pozor: praktiky podvodníkov sú stále sofistikovanejšie.
Odporúča sa, aby ste používali bankomaty, ktoré sú na frekventovaných alebo sledovaných miestach, napríklad v nákupných centrách. Vyhýbajte sa bankomatom v zastrčených uličkách, podvodníci tu majú možnosť ľahšie nainštalovať prídavné zariadenie.

KARTU NEPOŽIČIAVAJTE

- 28% ľudí požičiava platobnú kartu blízkym či známym.

Pozor: Kartu si strážte viac ako hotovosť a nespúšťajte ju z očí.
Tým, že svoju platobnú kartu niekomu požičiate, vystavujete ho riziku. Pokiaľ obchodník od neho bude žiadať doklad totožnosti, ktorý samozrejme nebude môcť predložiť, môže mať opletačky s políciou a byť obvinený z podvodu. Taktiež neviete, ako bezpečne váš známy kartu používa. Pokiaľ ju nosí zastrčenú len tak vo vrecku, veľkú dôveru to nevzbudí.

NEPOUŽÍVAJTE IBA JEDNO HESLO

- 22% respondentov používa jedno heslo pre viacero služieb, respektíve používa do online bankingu to isté heslo, ktoré mu na začiatku dala banka.

Pozor: existujú softvéry na prelomenie jednoduchých hesiel.
Ako si však zapamätať množstvo hesiel? Skúste si nainštalovať aplikáciu Password manager, do ktorej si môžete bezpečne uložiť vaše heslá. Potom si stačí zapamätať iba heslo do tejto aplikácie.

Online skener vírusov a iných hrozieb


Na zvýšenie bezpečnosti online platenia prináša teraz Sberbank Slovensko bezplatnú aplikáciu „ESET Online scanner“ priamo na svojej stránke. Hlavnou úlohou skenera je preskúmať počítač a odstrániť všetky druhy digitálnych hrozieb. Tento online skener je dostupný pre každého, klientov i neklientov.

„Skener môže slúžiť ako dobrá jednorazová kontrola potom, čo sme počítač použili v rizikovom prostredí,“ hovorí Filip Vítek, vedúci oddelenia Customer Value Management Sberbank Slovensko.

Vítek dopĺňa, že tak, ako je pre bezpečnosť financií dôležitý čistý počítač, je zároveň dôležitá aj naša obozretnosť. „Silné zabezpečenie nás neochráni pred tým, aby sme dobrovoľne poslali peniaze podvodníkovi, ktorému naletíme.“

„Zlodeji a podvodníci už neoperujú len na ulici, ale aj za počítačom. O peniaze preto človek môže prísť aj virtuálne. Z tohto dôvodu sa oplatí byť ostražitým a spozornieť nielen pri vyskočení okienka bezpečnostného softvéru, ale aj pri prijatí podozrivého e-mailu pýtajúceho si číslo karty alebo rôzne prístupové údaje,“ dopĺňa Róbert Lipovský, analytik škodlivého kódu z antivírusovej spoločnosti ESET.

Užívateľ si môže pri spustení skenera vybrať z dvoch stupňov kontroly. Môže si zvoliť „Rýchlu kontrolu“, ktorá preverí vybrané adresáre približne za minútu. „Detailná kontrola“ celého počítača či zvolených adresárov, ktorá môže trvať aj 20 minút podľa veľkosti pamäte.
 
Zdroj: Sberbank Slovensko, Foto: BANKY.sk