Zdedenie dlhu – problém, ktorý sa dá vyriešiť

Autor: Ľudovít Petržala
22.02.2012 (07:30)

Keď človek stratí niekoho z rodiny, tak sa počas trúchlenia môžu vyskytnúť problémy so závetom aj s dedením. Bohužiaľ sa dedia aj dlhy a úvery. Ako pri tom postupovať zisťovali BANKY.sk  
 
Zdediť sa dajú okrem aktív, ako sú nehnuteľnosti, úspory v podielových fondoch či na vkladných knižkách aj dlhy. Nesplatený úver poručiteľa je ako záväzok tiež predmetom dedenia. Ak zosnulý splácal hypotéku, spotrebný úver alebo iný typ úveru, prechádza tento úver do dedičského konania. 

Odmietnuť dlh sa dá
Pokiaľ sa dedičia chcú vyhnúť dedeniu dlhov po poručiteľovi, môžu tak urobiť a to odmietnutím dedičstva. O tomto rozhodnutí je povinný zo zákona informovať aj súdny komisár prejednávajúci dedičstvo. V takomto v prípade odmietnutie dedičstva zo strany dedičov znamená, že už nemôžu zdediť ani prípadné aktíva. Ďalším prostriedkom, ako sa vyhnúť splácaniu dlhu po poručiteľovi je poistenie úveru.
Boris Gandel, hovorca Tatra banky, pre portál BANKY.sk hovorí, že dedičia prevezmú záväzok (úver) poručiteľa často preto, že v aktívach dedičstva je majetok, ktorý dedičia chcú zdediť a v tom prípade nemôžu dedičstvo odmietnuť a teda musia prevziať na seba aj pasíva dedičstva a uzatvoriť dohodu o ich vyrovnaní.

Čo s prijatým dlhom
Alena Walterová, hovorkyňa VÚB, zasa poukazuje na fakt, že dedič, ktorý podľa dedičského rozhodnutia zdedí dlh po príbuznom, preberá úver s rovnakými podmienkami (úroková sadzba, lehota splatnosti, zabezpečenie a pod.), ako boli dohodnuté so zosnulým klientom. Nový dlžník tak nemusí absolvovať celý proces spracovania úveru, vrátane zápisu záložného práva. V prípade, že nový dlžník (dedič) nie je schopný splácať pôvodné splátky, môže požiadať o predĺženie splatnosti úveru a tým zníženie mesačnej splátky. Ďalšou možnosťou je odklad splátky istiny (klient platí len úroky) alebo celkový odklad splátok na obdobie ktoré umožňuje banka. 

Spolupracujete s bankou
Po skončení dedičského konania, v prípade, že dediči ešte nekontaktovali banku, tá na základe doručeného dedičského osvedčenia zasiela dedičom Výzvu na úhradu. V nej informuje o aktuálnej výške pohľadávok, pričom za účelom dohodnutia si konkrétnych podmienok odporúča dedičom kontaktovať príslušné oddelenie banky.

Andrea Király, riaditeľka odboru PR v ČSOB, hovorí, že dediči by mali spolupracovať s bankou, pretože ak nie sú ochotní uhradiť pohľadávku banky, či už na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo na základe výzvy banky, tak banka na nich môže podať žalobu. Okrem úhrady pohľadávky musia dediči uhradiť aj súdne či trovy exekučného konania.

Na záver preto jedno základné odporúčanie. Najdôležitejšie je zdedený dlh riešiť, nehrať mŕtveho chrobáka, pretože banky v týchto prípadoch uplatňujú individuálny prístup. Mnohokrát sa tiež dajú úvery vyrovnať na základe poistenia úveru, a tak odpadá dedičom aspoň časť komplikácií.

Pozrite si tiež:
Rodinné zľavy na účtoch sú napojené na vernosť
VÚB a ČSOB zvýšili úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch 
K anonymným vkladom sa ešte dostanete 
Porovnanie úverov

Zdroj: banky,