Zrýchlená či urgentná platba vás vyjde draho

Autor: redakcia
10.01.2011 (09:00)

 Za prevod peňazí v rámci jedného dňa si vo väčšine bánk zaplatíte desiatky eur.

 Ak posielate peniaze cez banku na účet prijímateľa zvyčajne prevod trvá v rámci Slovenska deň či dva. Záleží na tom či stihnete príkaz na úhradu odovzdať doobeda či poobede. O rýchlosti prevodu rozhodne aj to či je banka príjemcu rovnaká ako vaša alebo iná. Ako je to ak využijete službu zrýchlená či urgentná platba?

V Tatra banke sú urgentné prevody v eurách v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS) sú v banke príjemcu v rovnaký deň ako ich odošlete zo svojej banky. Ak neposielate peniaze v eurách či mimo EHS čas trvania urgentného prevodu je tiež skrátený a je dĺžka závisí od zasielanej meny, banky príjemcu, spôsobu realizovania platby a podmienok pripisovania platieb na strane banky príjemcu. V ČSOB banke je v prípade urgentných platieb dôležité zadať príkaz do 15 hodiny daného dňa a peniaze budú na účet prijímateľa pripísané v ten istý deň. Klienti Slovenskej sporiteľne musia urgentnú platbu zadanú do 12 hodiny, ak chcú aby platba prišla do banky príjemcu v ten istý deň. 


Za rýchlo poslané peniaze si však v banke priplatíte a nie málo. V Tatra banke sú urgentné platby spoplatnené 0,02 % zo sumy platby, minimálne však 16,60 eur. Takže ak by ste posielali iba nízku sumu napríklad 20 eur, tak sa vám to neoplatí a predraží. „V prípade tuzemských a osobitne regulovaných cezhraničných platieb je stanovená aj maximálna hranica poplatku na 66,39 eur,“ dodáva Boris Gandel, hovorca banky. Ešte drahšie vás vyjde táto služba v ČSOB banke. Ak je urgentná platba zadaná na pobočke, poplatok je 80 eur. V prípade zadania urgentnej platby cez internet banking zaplatíte 50 eur. Na druhej strane v Slovenskej sporiteľni sú poplatky za rýchle preposlanie peňazí v porovnaní s konkurenciou veľmi nízke. Na pobočke zaplatíte iba 3,32 eur a cez internet banking 1,66 eura.

 
Kto a kedy túto službu v bankách využíva? Zuzana Francúzová, hovorkyňa ČSOB banky, tvrdí, že urgentné platby tvoria len malú časť celkových platobných prevodov. Sú využívané v prípadoch, keď klienti zabudnú uhradiť účty či faktúry za poskytnuté služby. V niektorých prípadoch sú to platobné prevody veľkých finančných objemov, ktorým klienti prikladajú vysokú dôležitosť a potrebujú ich promptne odoslať. V Slovenskej sporiteľni využívajú klienti túto službu v prípade, že potrebujú poslať peniaze príjemcovi v lehotách kratších oproti štandardným prevodom z rôznych dôvodov. Ide o osobnú preferenciu, na základe dohody s obchodným partnerom, opomenutie platby či platba na poslednú chvíľu,“ dodáva Štefan Frimmer, hovorca banky. 

Foto: flickr.com