10 finančných zlozvykov, ktorých by ste sa mali zbaviť v novom roku

Autor: redakcia
25.01.2021 (12:45)

Pozrite si, či tieto finančné zlozvyky máte aj vy. Poradíme, ako sa ich zbavíte. 
Najčastejšie finančné zlozvyky Návod na ich riešenie
1. Vysoké sumy peňazí držíme na bežnom účte Úspory, ktoré nepotrebujete na bežnú spotrebu, je vhodné uložiť sporiaci účet a vytvárať si rezervu.
2. Všetky úspory máme uložené len na jednom produkte Finančné prostriedky je vhodné rozložiť do viacerých produktov bánk. Peniaze na bežnú spotrebu patria na bežný účet. Peniaze určené na rezervu uložte na sporiaci účet (resp. termínovaný vklad). Peniaze určené na dlhodobé sporenie investujte.
3. Bojíme sa zmeniť produkt, hoci je pre nás očividne nevýhodný Zmenou môžete ušetriť na poplatkoch alebo úrokoch a získať lepšie podmienky.
4. Siahame po prvej ponuke Pri výbere akéhokoľvek produktu je potrebné porovnávať všetky dôležité parametre a nesiahať po prvej ponuke. Nemusíte obiehať všetky banky, veľa informácii nájdete na internete, alebo vám poradí odborník na financie, ktorý pozná finančné produkty.
5. Rýchlo podpíšeme zmluvu, ale detaily nás už nezaujímajú Pozor si dajte najmä pri úverových zmluvách. Pokiaľ si ich neprečítate dôkladne, môžete na to neskôr doplatiť. Všímajte si malé písmenká, hviezdičky či poznámky pod čiarou. Nikdy neprehliadnite údaj RPMN.
6. Splácame viacero úverov a nevýhodne Pri splácaní viacerých úverov platíte aj viacero zbytočných poplatkov. Konsolidáciou úverov si splácanie nielen sprehľadníte, ale aj ušetríte.
7. Prestaneme splácať úver a nekomunikujeme s bankou S bankou treba komunikovať ešte predtým, ako sa z vás stane neplatič. Ak voči banke nemáte podlžnosti, vedia vám ponúknuť viac riešení. Problém so splácaním úveru môžete vyriešiť napríklad odkladom splátok, konsolidáciou či predlžením splatnosti úveru a znížením výšky splátky.
8. PIN kód ku karte nosíme v peňaženke alebo nalepený na karte PIN kód k platobnej karte nikdy nenoste spolu s kartou a nikomu ho neprezrádzajte. Ak si PIN kód neviete zapamätať, zmeňte si ho na ľahšie zapamätateľný. Bezpečnostné rady pri platbách kartou.
9. Platíme za služby, ktoré môžeme mať bez poplatku Využívajte vernostné programy banky, využívajte bezplatné výbery z bankomatu, na bežné transakcie používajte IB alebo apku.
10. Netvoríme si rezervu Rok 2020 nám ukázal význam finančnej rezervy. Ak vaša finančná rezerva nedokáže pokryť vaše výdavky na 6 mesiacov, mali by ste ju začať tvoriť resp. začať doplňať už z najbližšej výplaty.

Foto: redakcia