3 najbežnejšie typy bankových účtov: Ako si vybrať ten pravý pre vás?

02.11.2021 (13:45)

Založiť si účet v niektorej z mnohých bánk na slovenskom trhu môže znieť spočiatku jednoducho. No až do chvíle, keď sa pokúsite zorientovať v rôznych typoch bankových účtov z ich ponuky. Nehovoriac o podmienkach, ktoré si každá banka stanovuje samostatne.

Výhody rôznych účtov sa tak môžu od banky k banke výrazne líšiť. Či už si s výberom správneho účtu chcete poradiť sami alebo sa radšej vyberiete do pobočky, stručný prehľad základných informácií o bankových účtoch vám pri tom rozhodne pomôže.

Bežný účet

Už z názvu vyplýva, že ide o jeden z najbežnejších účtov. Je teda dosť pravdepodobné, že ho už aj využívate. Vďaka nemu môžete realizovať bežné bankové operácie – prijímať peniaze, platiť faktúry, inkaso, či odosielať peniaze v rámci Slovenska alebo do zahraničia. Bežný účet je určený pre každého, kto chce mať svoje financie pod kontrolou a jednoducho s nimi v prípade potreby narábať aj bezhotovostne. Pri jeho výbere si všímajte aj tie najmenšie detaily. Napríklad rôzne poplatky za štandardné či nadštandardné služby, poplatok za vedenie účtu, typ karty, ktorú k účtu získate, alebo možnosť využitia intuitívnych počítačových a mobilných aplikácií. Vďaka nim sa vám bude jednoducho manipulovať s vašimi financiami.

Podnikateľský účet

Zakladaniu podnikateľského účtu sa nevyhnete v prípade, ak ste sa rozhodli založiť si eseročku, prípadne akciovú spoločnosť. Spravidla banky ponúkajú na výber rôzne veľkosti „balíčkov“. Líšiť sa tak môžu aj poplatky za vedenie účtu, či samotné benefity, za ktoré si platíte. V porovnaní s bežným účtom sa tieto poplatky môžu vyšplhať o niekoľko eur vyššie, no výberom správnej banky a poctivým preštudovaním si všetkých podmienok sa nemilému prekvapeniu môžete vyhnúť.

2021-11-02-pexeles-2-financie

Študentský účet

Na rozdiel od bežného účtu sú poplatky za vedenie študentského účtu oveľa nižšie a vo väčšine prípadov dokonca nulové. Hlavnou podmienkou je, aby osoba, ktorá si tento typ účtu zakladá, bola študentom strednej alebo vysokej školy a dovŕšila 15. rok života. Navyše bežne môžete tento účet využívať až do 26 rokov. Ide o ideálny typ účtu pre mladých ľudí, ktorí popri škole pracujú, alebo sa len chcú so svetom financií a bankovým systémom zoznámiť v praxi. Jeho vlastnosti sa zhodujú s bežným účtom. Mladí dospelí si tak môžu vyskúšať platiť prvé faktúry, nastaviť trvalý príkaz alebo cez internetbanking poslať peniaze na iný účet.

Samostatnou kapitolou sú napríklad sporiace účty určené na krátkodobé sporenie, špeciálne juniorské účty určené pre deti od 0 do 15 rokov alebo naopak, účty určené pre seniorov.
 
Foto: pexels.com