Milionári nie sú najštedrejší, ale dávajú najviac

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
10.09.2012 (14:45)

Kto dáva viac peňazí na charitu? Bohatí milionári, alebo stredná trieda? Bežný človek by povedal, že majetnejší ľudia budú štedrejšie prispievať na dobročinné aktivity. Predsa dokážu viac ušetriť, často dosiahli vytýčené ciele, splnili si svoje sny a nič im nechýba.  
 
Najnovšia americká štúdia uskutočnená Chronicle of Philanthropy však ukázala, že stredná trieda dáva väčší podiel zo svojich príjmov na pomoc slabším či na filantropiu, v porovnaní s vysokopríjmovou skupinou. 

Domácnosti zarábajúce ročne 50 až 75-tisíc dolárov, dali v priemere 7,6 percenta svojho zárobku na charitu, čo predstavuje viac ako 4,2-percentný podiel v prípade domácností s príjmom nad 100- tisíc dolárov. Nehovoriac o 2,8-percentných daroch z príjmov u tých, ktorí ročne zarábajú cez 200- tisíc dolárov.

Prieskum zároveň ukázal, že podiel výdavkov na charitu k celkovým príjmom závisí nielen od absolútnej výšky platu, či mzdy. Rolu hrá aj religióznosť. Čím viac ľudí sa v jednotlivých federálnych štátoch hlásilo k určitej forme náboženstva, tým rástla ich náklonnosť k filantropii. 

Štúdia odhalila, že aj politická orientácia v USA vplýva na ochotu finančne podporovať dobročinnosť. Štáty, kde rezidenti dávali najväčší podiel zo svojich príjmov na pomoc slabším, volili v ostatných prezidentských alebo kongresových voľbách konzervatívnych republikánov. Naopak štáty, ktorých obyvatelia dávali najmenej zdrojov v pomere k príjmu na rôzne nadácie, volili väčšinou ľavicovejšie orientovaných demokratov, teda prezidenta Baracka Obamu.

Ďalšie zaujímavé zistenie reportu je, že vzťah milionárov k dobročinnosti ovplyvňuje komunita, v ktorej žijú. Bohatí ľudia žijúci v zmiešanom príjmovom prostredí sú viac empatickí a ochotní podporovať dobročinnosť ako jedinci bývajúci v exkluzívnych vilových štvrtiach, ktorých susedia sú rovnako bohatí ako oni sami. 

Je však potrebné pripomenúť, že aj keď „horných desaťtisíc“ vyšlo z tohto porovnania v USA nie príliš lichotivo, v absolútnych číslach sa vďaka vysokým príjmom podieľajú na viac ako polovici celkových darcovských príspevkoch na filantropiu. Stále by tak mali byť cieľovou, zdrojovou skupinou rôznych nadácií. Navyše nie všetci milionári sú rovnakí. 

Na záver, z prieskumu J&T BANKY medzi slovenskými dolárovými milionármi vyplýva, že až 93 percent z nich prispieva na charitu. Myslíte si, že sú, po zohľadnení príjmov, štedrejší ako tí americkí?

Neprehliadnite:
Zaslúžia si bohatí svoj majetok?
Majetní Američania sa podceňujú
Koľko peňazí potrebuje milionár, aby sa cítil bohatý?
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA