Dopyt bohatých po investíciách z vášne má rastúci trend

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
28.09.2012 (07:00)

Obavy z európskej dlhovej krízy, z frustrujúco pomalej obnovy americkej ekonomiky a strach z „tvrdého pristátia“ Číny spôsobuje, že čoraz viac milionárov hľadá alternatívne investičné príležitosti, do ktorých vložia svoje peniaze.  
 
Rastie dopyt po investíciách mimo klasických finančných trhov, ktoré sú spojené so zábavou a potešením, a zároveň klesá záujem o nákup akcií či dlhopisov v dôsledku ich zvýšenej volatility a otáznikov nad ich ďalším vývojom.

Viaceré prieskumy medzi dolárovými milionármi ukazujú zvyšujúcu sa popularitu tzv. investovania z vášne, kde patrí napríklad kúpa umeleckého diela, automobilových veteránov, archívnych červených vínalebo obľúbeného športového klubu. Investovanie do takýchto netradičných aktív rastie dvojciferným tempom aj pre straty a následné sklamanie z držby „ortodoxných“ finančných aktív.

Veľkou výhodou alternatívnych investícií pre majetných je ich „konkrétnosť a hmatateľná podoba“. Rizikové akciové portfólio môže v priebehu krátkeho času poklesnúť aj o 50 percent. Ak však klesne hodnota futbalového tímu, vlastník ako Roman Abramovič (Chelsea F.C.) má spravidla stále radosť z jeho úspechov a titulov. Straty ho veľmi nebolia, keď sa na „hriešne drahý“ obraz Pabla Picassa môže každé ráno pozerať vo foayer svojej rezidencie. Investície srdcom vnímajú teda boháči značne odlišne od tých klasických, spojených s finančnými trhmi.

Navyše, čoraz zreteľnejšie sa ukazuje, že investície charakterizované citovou previazanosťou, čipotešením z luxusu nie sú už len o spoločenskej prestíži a uspokojení ega bohatých. Môžu byť a spravidla aj často sú profitabilné. V princípe reálne aktíva dokážu byť minimálne solídnym uchovávateľom hodnôt, keď klesá hodnota ničím nekrytých papierových peňazí, v ktorých je vyjadrená ich cena ako následok politiky centrálnych bánk označovanej ako „tlačenie peňazí“. 

Dôkazom toho sú napríklad štatistiky IGA Managment Limited o vysokom raste hodnoty jej špeciálneho fondu, prekonávajúcom aj rast ceny zlata, vďaka investíciám do najexkluzívnejších historických pretekárskych, športových, či cestných áut ako Ferrari 250 GTO, Ford GT40, alebo Aston Martin DB4 GT Zagato. Iným, hmatateľným dôkazom je vplyvný index umenia Mei Moses World All Art, ktorý za ostatnú dekádu vždy prekonal rast akciových trhov. To isté platí aj o vínnom indexe Livex 100, ktorý rástol od roku 2007 o 66 percent.

Opäť tak platí klasické porekadlo, že čím väčšie sú ekonomické problémy, tým viac sa otvárajú nové investičné obzory. Mnohí optimisti medzi milionármi tak stále hlasnejšie tvrdia, že kríza nie je hrozbou, ale príležitosťou.

Neprehliadnite:
S vekom rastú aj nároky na boháčov
Milionári nie sú najštedrejší, ale dávajú najviac
Zaslúžia si bohatí svoj majetok?
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA