Najatraktívnejších 710 kilometrov štvorcových na Zemi

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
23.10.2012 (07:00)

Singapur láka cudzincov kvôli kariére, ale aj milionárov kvôli podnikateľskému prostrediu a nízkej korupcii.  
 
Singapur je rozlohou 710 kilometrov štvorcových 189. najmenší štát na svete a počtom obyvateľov zhruba na úrovni Slovenska. Podľa ostatného prieskumu banky HSBC sa však môže pýšiť titulomnajobľúbenejšej destinácie na svete pre expatriotov v ekonomickej oblasti pre kariérne príležitosti či atraktivitu platov. Taktiež sa umiestnil na popredných priečkach prieskumu Expat Explorer 2012 v kategórii kvality života.

Cudzinci tvoriaci výraznú časť päťmiliónovej populácie tohto malého ostrovného štátika zarábajú podľa štatistík v priemere viac ako tí, ktorí žijú v akejkoľvek inej destinácii sveta. Až 54 percent prisťahovalcov, ktorých novým domovom sa stal tento „ázijský ekonomický tiger“, majú vyšší plat ako 200 tisíc dolárovročne. Celosvetovo túto hranicu pritom prekoná len sedem percent prisťahovalcov. 

Vyplýva to z prieskumu, ktorý bol uskutočnenýo medzi 97 krajinami na vzorke vyše 5 000 majetných expatriotov Navyše, až 80 percent ľudí, ktorí sa sem presťahovali najmä za kariérou, pocítilo zlepšenie svojho disponibilného príjmu. Skoro polovica z nich tvrdí, že im narástol minimálne o polovicu. 

Potenciál rastu

Singapur je tak vďaka masívnemu rastu z ostatných rokov a veľkému rozvoju z ekonomického hľadiska stále lákavejšie miesto pre život či podnikanie. Prieskum HSBC ukázal, že je to aj vďaka vysokej kvalite ubytovania, vynikajúcemu leteckému spojeniu do svetových metropol, či zdravotníctvu. Aj preto viaceré personálne agentúry hlásia výrazný nárast záujmu, krízou a reguláciami zasiahnutých Európanov, o pozície bankárov v tomto ázijskom finančnom centre s veľkým potenciálom rastu.

V hodnotení kvality života HSCB ankety ukazujúcej, ako sa dokážu cudzinci „usadiť“ v novej krajine, skončil Singapur na štvrtom mieste. Predbehli ho Kajmanské ostrovy, Thajsko a prekvapujúco aj Španielsko. Až 76 percent opýtaných presídlencov tvrdilo, že kvalita života sa im po presťahovaní do mestského štátu zlepšila. Jeho hlavné výhody spočívali aj v lepších možnostiach bývania, v malom čase strávenom dochádzaním vďaka vynikajúcim dopravným systémom, v neznečistenom životnom prostredí, v kvalitnom školskom systéme a vo vynikajúcich možnostiach trávenia spoločenského života.

Singapur je obľúbený aj medzi milionármi 

Krajina dosiahla, podľa štatistík Medzinárodného menového fondu z roku 2011, tretie najväčšie HDP na obyvateľa na svete po prepočte na paritu kúpnej sily. Štatistiky Doing Bussiness 2012 Svetovej banky jej zas udelili prvú priečku v kvalite podnikateľského prostredia. 

Do tretice jej patrí druhé miesto v celosvetovej schopnosti konkurovať, čo vyhodnotil ďalší nezávislý zdroj - Global Competitivness index 2012 Svetového ekonomického fóra. Transparency International zároveň hovorí, že je to piata najmenej skorumpovaná jurisdikcia sveta.

Neprehliadnite:

Dopyt bohatých po investíciách z vášne má rastúci trend
S vekom rastú aj nároky na boháčov
Milionári nie sú najštedrejší, ale dávajú najviac
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA