Cesta k pravému úspechu je kľukatá

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
04.02.2013 (07:00)

U Edisona, Forda aj Disneyho zlyhanie nebolo výsledkom, ale len krokom k úspechu.
 

 
V roku 1879 pripevnil Thomas Alva Edison tenké uhlíkové vlákno do vnútra toho, čo dnes poznáme ako žiarovka, ktorá sa následne úspešne rozsvietila. O vynájdenie tejto revolučnej technologickej novinky sa pritom vynálezcovia márne snažili prinajmenšom predchádzajúcich 75 rokov. Podľa správ z tých čias Edison experimentoval s tisíckou iných vlákien, kým našiel to správne. Na novinársku otázku, ako sa cítil, keď mu pokusy znova a znova nevychádzali, údajne odpovedal: „ Nepovažoval som to za tisícnásobný neúspech, ale tisíc krokov k tomu, ako vznikla žiarovka.“

Prvá spoločnosť, ktorú založil neskôr slávny Henry Ford, s názvom Detroit Automobile Company zbankrotovala v roku 1901 bez toho, aby sa jej podarilo predať aspoň jedno auto. Ford sa nedokázal dohodnúť s ostatnými investormi na systéme fungovania spoločnosti. Neodradilo ho to ale od toho, aby o dva roky neskôr založil Ford Motor Company. 

Málo známy je aj príbeh kráľa animovaných filmov Walta Disneyho, ktorý mal problémy získať peniaze na financovanie svojich zábavných parkov. Rokoval až k 302 bankami, kým našiel investora.

Dokonca aj jeden z najbohatších mužov USA a zakladateľ Microsoftu Bill Gates mal v začiatkoch svojho podnikania skúsenosti s nezdarmi a prehrami, ktoré mu neskôr pomohli. Ešte pred vznikom jednej z najznámejších softvérových spoločností založil firmu s názvom Traf-o-data, ktorá vyrábala prototyp prístroja na zbieranie informácií o doprave a posúvanie ich miestnym autoritám. Aj keď jej produkt spoľahlivo fungoval, nepodarilo sa mu nájsť žiadneho zákazníka. Preto spoločnosť zatvoril s čistou stratou 3 500 dolárov.

Úspech v akejkoľvek oblasti života vrátane investovania nemožno dosiahnuť bez vytrvalosti a húževnatosti. Nielen uvedené príbehy sú dôkazom toho, že ak chcete byť známi a úspešní, nepozerajte sa na svoje zlyhania ako na konečný výsledok, ale ako na míľnik dlhej cesty k úspechu. 

Aj Edison, Ford, Disney či Gates sa z nich vždy poučili, otriasli a vstali na nohy. Pozerali sa do budúcnosti s optimizmom a nikdy sa nebáli zdravo riskovať. Najmä vďaka tomu sa stali bohatými milionármi. Platí to pritom nielen o podnikateľoch, ale aj o investoroch či športovcoch. 

Neprehliadnite:
Vernostný klub J&T BANKY získal ocenenie
Koľko stojí šťastie?
Nesprávni analytici alebo priveľa kontrariánov?
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA