4 piliere detských financií

Autor: redakcia Banky.sk
15.09.2016 (08:00)

Výchova potomkov zahŕňa množstvo aspektov a zručností, ktoré sa rodičia snažia svojich potomkov naučiť. Nemalo by medzi nimi chýbať ani rozumné hospodárenie s peniazmi.




Deti chceme naučiť, ako sa vysporiadať s každodennými finančnými potrebami, ale aj ako si našetriť peniaze na splnenie menších či väčších snov. Chceme, aby rozmýšľali nad tým, že raz budú chcieť so svojou rodinou niekde bývať a že bývanie im pravdepodobne nespadne samé z neba. A chceme ich tiež naučiť, že život nám niekedy pripraví ťažké a nečakané situácie a že je lepšie, ak sme na ne finančne pripravení.
 
A tak ako v každom procese učenia, nie je nič lepšie ako ukázať im v praxi, ako na to.
 

Pilier finančnej gramotnosti

Začať deti zoznamovať s peniazmi nám môže pomôcť klasická detská pokladnička a drobné, ktoré im do nej sem-tam vhodíme. Ak necháme deti týmito peniazmi zaplatiť malé nákupy, uvedomia si, že všetko má svoju cenu a v obchode nič nie je zadarmo.
Ďalším krokom môže byť detský účet v banke, na ktorý rodič v určitých pravidelných intervaloch dieťaťu posiela „vreckové“. Vďaka účtu sa deti začnú učiť, čo sú virtuálne peniaze a ako s nimi narábať, hlavne ak k účtu dostanú aj platobnú kartu. Podľa štatistík ČSOB, deti v dnešnej dobe platobnú kartu aj aktívne využívajú - najčastejšie ňou platia za tovar v supermarketoch, a to približne 8 € na 1 platbu.

Odporucame

Pilier na splnenie snov

Na splnenie detských snov a vytvorenie si tradície pravidelného odkladania peňazí slúži sporiaci účet. Je vhodný na vytvorenie finančnej rezervy, ktorú je možné mať v krátkom čase k dispozícii. Na sporiaci účet môže dieťaťu peniaze vkladať ktokoľvek – rodičia či starí rodičia, je však dôležité, aby si aj dieťa zo svojho vreckového pravidelne odložilo aspoň pár eur. A aby malo sporenie zmysel, je dôležité sa s deťmi rozprávať o tom, na čo chcú usporené peniaze použiť – prípadne ich smerovať k tomu, aby peniaze využili rozumne a na niečo hodnotnejšie.

Pilier vstupu do dospelosti

Pri plánovaní budúcnosti detí hrá významnú úlohu stavebné sporenie. Potvrdujú to i štatistiky ČSOB, podľa ktorých bolo deťom do veku 6 rokov v minulom roku uzatvorených o 40 % viac nových zmlúv stavebného sporenia ako v roku 2014. Priemerný vek detí, ktorým bola v roku 2015 uzatvorená zmluva stavebného sporenia, bol pritom 7,6 roka.
Jednou z nesporných výhod stavebného sporenia je zhodnocovanie nasporených financií výhodným úrokom a získanie štátnej prémie (za rok 2016 je to 5 % z ročných vkladov, maximálne však 66,39 €).
A hoci je stavebné sporenie oblasť, na ktorú deti väčšinou nemajú dosah, je dôležité vysvetliť im, na čo toto sporenie slúži a ukázať im tak, že len vďaka dlhodobému sporeniu raz bude ich vstup do sveta dospelých o čosi jednoduchší.

Neprehliadnite

Ochranný pilier

Podľa výsledkov ankiet portálu Poistovne.sk považuje životnú poistku za dobrú vec 65% opýtaných a až 77% opýtaných rodičov uzavrelo životné alebo úrazové poistenie svojmu dieťaťu. Práve tieto poistenia totiž dokážu pomôcť v rôznych nečakaných situáciach, medzi ktoré patria napríklad úrazy detí. Na základe štatistík ČSOB sa ich najviac stáva pri pádoch z bicykla alebo v škole, častými sú aj pády pri pohybových aktivitách, ale napr. aj uhryznutia zvieraťom.
Investičné životné poistenie zas poskytne poistnú ochranu a finančnú pomoc v rôznych ťažkých chvíľach – napríklad v prípade invalidity alebo smrti rodiča, kedy prevezme na seba platenie poistného poisťovňa. Rodič sa teda nemusí obávať, že by jeho dieťa ostalo bez prostriedkov v prípade veľmi zlej životnej situácie.
Zdroj: ČSOB, Foto: redakcia