Sú bezdrôtové platobné terminály bezpečné?

Autor: Katarína Macková
12.07.2016 (13:00)

Bezdrôtovým terminálom mnohí užívatelia ešte stále neveria. Majú však na to opodstatnenie? A kam smerujú platby kartou ako také?





Všetky platobné terminály musia byť bezpečnostne certifikované

Bezšnúrové platobné terminály sú akýmsi symbolom praktickosti a pohodlia. Ak máte napríklad v reštaurácii platiť kartou a personál vám neprinesie terminál k stolu, ale žiada vás o kartu, s ktorou potom odíde, nie je to dobrý nápad a rozhodne by ste na to nemali pristúpiť. Podstatne lepšou možnosťou je, ak vám prinesie bezšnúrový terminál. Veriť im však, či neveriť? Predsudky tu nie sú namieste - bezpečnosť platieb cez terminál sa totiž neodvíja od toho, či je alebo nie je bezdrôtový. „Mobilné terminály sa využívajú často napríklad v reštauráciach, keďže vďaka tejto bezdrôtovej technológii sa zákazník platiaci kartou nemusí vzďaľovať od stola,“ tvrdí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky. V súčasnosti už teda nezáleží na type pripojenia platobného terminálu. „Všetky platobné terminály musia byť bezpečnostne certifikované, to znamená, že platby na nich sú bezpečné,“ hovorí Lenka Bukalová, obchodná a marketingová riaditeľka SoNet Slovakia.

Platobné karty - poradňa zdarma! Pošlite nám svoju otázku.


K platobnej karte sa treba správať rovnako zodpovedne ako k hotovosti

Transakcie vykonávané na platobných termináloch sú kódované v samotnom platobnom termináli a skôr, ako ho opustia, sú zakódovanékvôli prenosu do autorizačného centra. „S príchodom bezkontaktnej technológie sa bezpečnosť platenia všeobecne zvýšila, keďže držiteľ platobnej karty má kartu pri sebe a sám ju obsluhuje (prikladá) k terminálu,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. „Základným pravidlom je, že k platobnej karte sa treba správať rovnako zodpovedne ako k hotovosti, a teda ju tiež nespúšťať z očí.“

náš tip:
Platíte v e-shopoch kartou?

Bezkontaktné platenie je pritom hlavným trendom, ktorý sa dá pozorovať pri platbách ako takých – používa ho čoraz viac zákazníkov. „Je to nielen veľmi pohodlný, ale aj bezpečný spôsob platenia. Dôsledkom je výraznejší nárast počtu platieb kartou, než sme boli zvyknutí v minulosti, a tiež znižovanie priemernej hodnoty platby kartou,“ hovorí Cesnaková. „Len pre ilustráciu – určite je pre každého oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie zaplatiť napríklad 4,75€ priložením karty ako hľadať drobné v peňaženke.“

Odporucame

Trendy v platbách kartou sa stále vyvíjajú

Základnou myšlienkou je prinášať zákazníkom nové atraktívne možnosti platieb. „Vyvíja sa snaha dostať platby kartou do mobilných telefónov. Kartové spoločnosti prichádzajú s novinkami v oblasti bezpečnosti platenia, kedy by si zákazník mohol v mobilnom telefóne generovať svoju virtuálnu platobnú kartu, ktorá by mala dynamické CVV/CVS, ktoré by v podstate eliminovalo zneužitie platobnej karty,“ hovorí Bukalová. „Všetko vedie k tomu, aby zákazníci míňali čoraz viac, ale napríklad z pohodlia svojho domova alebo z autobusu v dopravnej zápche.“
 
Platby mobilom však v súčasnosti ešte nie sú natoľko rozšírené, ako platby klasickou plastovou kartou. „Každopádne najnovšie trendy ukazujú, že platba „chytrým“ telefónom bude ďalšia méta, ktorú sa budú snažiť kartové spoločnosti dosiahnuť,“vysvetľuje Bukalová. „Ak sa popracuje na zvýšení bezpečnosti takejto formy platenia, môže ísť budúcnosť aj týmto smerom. Vždy je to o tom, aby sme zákazníkom dokázali, že také riešenie je dôveryhodné a oni sa nemusia obávať ho používať,“ dodáva.
Foto: Ivan Sedlák