Fastfoody, zábava, hry a oblečenie. Mladí Slováci dokážu na ne kartou minúť až 190 eur mesačne

Autor: redakcia Banky.sk
23.09.2016 (09:00)

Mladí Slováci do 26 rokov viac než polovicu svojich peňazí minú na zábavu a jedlo. V rebríčku výdavkov vedú fastfoody, kiná, oblečenie alebo nákup hier.Mladí radi využívajú aj výpredaje oblečenia v nákupných centrách, kde minú v jednom obchode v priemere 30 eur. Ukazuje to analýza UniCredit Bank z 20 tisíc platobných kariet vlastnených mladými Slovákmi vo veku 15 - 26 rokov. Mileniáli každý mesiac kartou zaplatia tovar a služby v priemere za 190 eur. Prieskum tiež ukázal, že mladí Slováci preferujú bežné účty bez poplatkov.

Zábava - kino, šport a hry

Neprekvapí, že sa mladí ľudia chcú predovšetkým zabávať. Potvrdzuje to aj štruktúra ich výdavkov - zábava totiž tvorí až pätinu všetkých útrat platobnou kartou u ľudí narodených po roku 1990. Viac zaplatia len za jedlo. Významnú položku v ich rozpočte tvorí predovšetkým kino, šport alebo hry. „A rozhodne nešetria. Za jeden nákup súvisiaci so zábavou sú schopní v priemere minúť až 26 eur. Kde naopak šetriť chcú, sú výdavky za bankové služby. Až tri štvrtiny mladých preferujú bezpoplatkové účty,“ potvrdzuje aktuálne trendy vo finančnom správaní Slovákov do 26 rokov Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank. Tá mladým ponúka už od roku 2014 U konto pre mladých úplne bez poplatkov vrátane výberov z akéhokoľvek bankomatu kdekoľvek na svete.

Neprehliadnite
Bližší pohľad na výdavky potvrdzuje aj ďalšie trendy v generácii mileniálov. Bavia sa najčastejšie online pomocou smartfónu, televíziu už dávno vystriedali sociálne siete od Facebooku po Snapchat. „V našich údajoch vidíme časté platby za mobilné aplikácie a in-game nákupy, ale aj v kamenných predajniach s počítačovými hrami. Keď už vyrazia von, tak do kina, na nákupy oblečenia alebo s kamarátmi do fastfoodov,“ vysvetľuje Ďuďáková.
 

Oblečenie v priemere za 30 €

Práve nákupy oblečenia sú po jedle a zábave treťou najčastejšou položkou, za ktorú mladí neváhajú zaplatiť pomerne vysoké peniaze. Priemerný nákup štýlových tričiek, nohavíc alebo topánok podľa najnovších trendov má u slovenskej mládeže hodnotu až 30 eur. Ceny oblečenia sa cez prázdniny radikálne znižujú a to je pre niekoho s obmedzeným rozpočtom ten najlepší čas na nákupy.
 

Štvrtinu rozpočtu minú na jedlo

Zďaleka najviac peňazí však mladí Slováci minú na jedlo. Aj napriek tomu, že priemerná čiastka za túto položku je len 18 eur za platbu, celkovo tvoria výdavky za stravu štvrtinu mesačného rozpočtu priemerného mladého Slováka. Dominujú nákupy v supermarketoch. Keď mladí vyrazia za jedlom von, najčastejšie sa stretnú v niektorej z populárnych sietí fastfoodov. „Trend ale ukazuje posun od tradičných fastfoodov smerom ku kaviarenským sieťam alebo pri mladšej generácii predajniam typu Bubbletea,“ hovorí Ďuďáková.
 
Naopak, pri jednorazových výdavkoch vedú s miernym náskokom platby kartou za služby. Na jednu platbu v tejto kategórii mladí minú v priemere 32 eur. Patria sem totiž platby za drahšie položky, napríklad nákup leteniek alebo platenie za ubytovanie na cestách, ale tiež platby za faktúry od mobilných operátorov.

Na druhej strane rebríčka stoja v rozpočte mladých ľudí položky ako zdravie, knihy alebo výdavky na vybavenie domácnosti. Okrem kníh ide o výdavky, o ktoré sa namiesto nich ešte často postará niekto iný - či už rodičia alebo štát.

Prehľad študentských účtov v slovenských bankách


Banka

Študentský účet

Poplatok za účet pred/po zľave

Extra služby

CSOB Študentský FUN účet * 2,50 eur / 0,00 eur Povolené prečerpanie (max 300 eur)
mbank - male mKonto #navlastne triko 0,00 eur Sporiace účty so zvýhodneným úrokom,
výbery nad 70 eur v zahraničí zadarmo,
sporenie pri každom nákupe
OTP banka 2 otp READY konto 1,00 eur Nový majiteľ účtu môže získať odmenu 10 alebo 20 eur (nad 18 rokov)
PB Dobrý účet junior 1,00 eur Za aktivitu zvýhodnená úroková sadzba 1 % na dobrom sporení Rezerva. Služba Cashback
Prima banka Študentský účet 1,90 eur Za platbu kartou je odmena 0,50 % zo zaplatenej sumy. Vklad na účte do 1000 eur a úročí 1 %
Sberbank môjÚČETgo26 0,00 eur Vedenie sporiaceho účtu, sms a email notifikácie
SLSP Space účet Študent 0,00 eur Možnosť zriadiť online. Odmena pri platbe kartou do 10 % z nákupu.
Tatra banka Tatra PersonalTB Študentský účet 0,00 eur Možnosť zriadiť si službu VIAMO a nastaviť si spending report.
UCB U konto pre mladých 0,00 eur Výbery hotovosti z bankomatov iných bánk na Slovensku a euro-hotovosti v zahraničí zdarma
VUB VÚB Účet pre študentov ** 0,00 eur Mobil banking a platby cez VIAMO.* bez poplatku pre mladých do 19  rokov a tiež nad 19 rokov pri dennom štúdiu
** bez poplatku do 20 rokov
Zdroj: Unicredit Bank, Foto: Ivan Sedlák