Detské účty v bankách sú lacné, ale obmedzené

Autor: Mário Skyba
03.10.2016 (09:00)

Kontá pre deti ponúkajú na Slovensku skoro všetky banky. Aké majú výhody a nevýhody?
Banky začínajú lákať nových klientov do svojich radov v podstate už od detstva. Používajú na to rôzne metódy a jednou z nich je aj zvýhodnený detský účet. Finančné domy tvrdia, že mať vlastný účet je pre dieťa dobrý spôsob, ako ho naučiť hospodáriť s peniazmi. Rodičom zase vysvetľujú, že detské konto je výhodne aj v tom, že získajú možnosť zasielať naň deťom vreckové a mať zároveň prehľad o tom, ako s ním ich potomok nakladá. Samozrejme, banky sú rady, že tak získajú malých klientov, z ktorých neskôr môžu vyrásť platiaci dospeláci.
 
Na založenie detského účtu vo väčšine bánk stačí, ak rodič príde do pobočky banky so svojim občianskym preukazom a rodným listom dieťaťa. Motívy na založenie detského účtu u rodičov sú rôzne. Rodičia ho môžu brať aj ako prvú lekciu z finančného vzdelávania pre deti, ale aj ako istú formu sporenia.
 

Vek je individuálny

Pri zakladaní detského účtusi v prvom rade zvážte, od akého veku je vhodné konto založiť a či je vlastná platobná karta pre dieťa vhodná. Banky majú rôzne ponuky. ČSOB vydáva k Detskému balíku Sloník debetnú kartu VISA Electron Baby s detským vizuálom pre deti už od 8 rokov. V UniCredit Bank môže dieťa k Detskému kontu používať platobnú kartu až od 10 rokov. Detské kontá zvyčajne platia do 15 roku, kedy sa menia na študentské.
 
Dôležitá je samozrejme aj cena detských účtov. Sú síce lacnejšie ako dospelácke účty, ale nemusia byť úplne zadarmo. Niektoré banky si zaň účtujú jedno euro.
 

Limity výberov

Detský účet nemá slúžiť ako plnohodnotné bankové konto. Zvyčajne má limity na výbery z bankomatov či na transakcie cez internet banking. Obmedzený počet bezplatných výberov za mesiac má na detských účtoch napríklad ČSOB, VÚB či OTP Banka. V ČSOB je počet výberov bez poplatku z bankomatu vlastnej banky pri detskom balíku limitovaný na päť mesačne, vo VÚB na dva mesačne a OTP Banka ponúka svojim malým klientom takýto výber jeden.

Kontrola výdavkov

Väčšina detí nemá vzťah k peniazom a k šetreniu už vôbec nie, preto je pri detských účtoch dôležitá aj kontrola ich výdavkov. V UniCredit Bank je možné vyberať s platobnou kartou z bankomatu len do výšky 200 eur mesačne.V Tatra banke je maximálny denný limit na výber hotovosti a platby kartou od 20 do 200 eur a rodič si ho môže meniť a prispôsobovať. Získať úplný prehľad o pohyboch na účte vášho potomka získate cez SMS alebo e-mailové notifikácie. Detailné informácie vidíte cez svoj prístup v internet bankingu alebo cez aplikácie banky v smartfóne. Podobne to funguje aj u ostatných bánk.

Neprehliadnite

Na detskom účte sa neoplatí sporiť

Ak by ste chceli potomkovi zaloziť detský účet hlavne kvôli sporeniu, zvážte radšej iné sporiace alternatívy, keďže úroky sú na tomto produkte veľmi nízke. UniCredit Bank úročí Detské konto do 1 000 eur ako štandardný termínovaný vklad s mesačnou viazanosťou, teda 0,10 % ročne. V ČSOB detský balík obsahuje aj sporiaci účet so zvýhodnenou úrokovou sadzbou 0,55% ročne.Na druhej strane, Detský účet od Prima banky má úrok až 2%, ale len do výšky vkladu 1000 eur. Nad túto sumu klesá úročenie na nulu.

Detský účet sa oplatí, ak chcete, aby sa vaše dieťa naučilo finančnej gramotnosti a zodpovednosti pri narábaní s peniazmi. Ak by mal slúžiť ako plnohodnotný účet, nemá veľa výhod vzhľadom na obmedzenia pri výberoch z bankomatov a pri internet bankingu, či kvôli ultra nízkym úrokom na sporení.

Banka Účet Bonusy a obmedzenia Cena Výbery z bankomatu
CSOB Detský balík Sloník od 8 rokov možnosť využívať
platobnú kartu VISA Electron Baby
1 euro neobmedzený
(5 bez poplatku)
mbank - male mKonto pre deti pre deti od 0 do 15 rokov, k účtu je možné
pridať až 4 sporiace účty eMax Plus, ktoré si
dieťa môže samé pomenovať
0 eur 0
OTP banka READY konto od 6 rokov možnosť využívať platobnú kartu
Maestro Ready<15,
k dispozícii tiež Sporiaci účet Ready s bonusovou sadzbou
1 eur neobmedzený
(1 bez poplatku)
Prima banka Detský účet platobná karta pre deti od 8 rokov 0 eur neobmedzený
Sberbank môjÚČETgo 14 pre deti od 8 - 14 rokov 0 eur neobmedzený
Tatra banka Detský účet platobná karta s vizuálnom Batmana alebo
Karta, ktorá sa nedá kúpiť s youtuberským balíčkom
0 eur neobmedzený
UCB Detské konto platobná karta od 10 rokov 0 eur neobmedzený
VUB Start Junior konto určené deťom vo veku od 8 do 14 rokov 0 eur neobmedzený
(2 bez poplatku)
Foto: redakcia