Platíte za hazard kartou? Priplatíte si!

Autor: Mário Skyba
15.11.2017 (12:00)

V online svete klienti bánk platia cez aplikácie v mobile či cez internet nielen za nákup spotrebného tovaru, ale aj za hazard či stávkovanie. Banky si za také platby účtujú poplatok navyše.Čitateľ Banky.sk sa sťažoval, že na svojom výpise z účtu našiel nový poplatok za platbu kartou za hazardné hry. Zisťovali sme, či je ten poplatok oprávnený a ktoré banky si ho účtujú a prečo.

Tento poplatok sa v cenníkoch bánk začal objavovať začiatkom tohto roka, pretože začala platiť novela zákona o hazardných hrách, ktorá zvyšuje ochranu spotrebiteľov. Štát si posvietil aj na prevádzkovateľov online hazardných hier bez licencie. Tým dokonca môže zablokovať platby na ich účet. S ochranou spotrebiteľa však štát zariadil aj to, že im zdraželi niektoré služby v bankách.

Nové povinnosti aj poplatky

Pre banky z novely zákona vznikli nové povinnosti spojené s monitoringom platieb smerujúcich do hazardných hier. „Tieto transakcie sú pre banku rizikovejšie ako štandardné platby kartou, keďže obchodníci prevádzkujúci hazard sú často nezabezpečení,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.
Pri takýchto transakciách majú finančné domy dlhodobo oveľa vyšší počet reklamácii ako pri bežných platbách kartou. Aj preto sa niektoré banky rozhodli zaviesť poplatok za spracovanie platby kartou za stávkovanie, lotériu a hazardné hry.

V Slovenskej sporiteľni sú platby za hazardné hry a stávkovanie spoplatnené 2 eurami. „Od januára 2018 ho zvyšujeme na 3 eurá,“ dodáva Cesnaková. Tatra banka spoplatňuje tieto platby 2,5 eurami. „Takýto poplatok nie je v bankovom sektore na Slovensku ani v Európe ojedinelý,“ tvrdí Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky. Na druhej strane ČSOB, ale aj ďalšie banky na Slovensku zatiaľ tento poplatok nemajú vo svojom cenníku.

Iné rizikové platby

Okrem platieb za hazard banky monitorujú aj iné platby, ktoré považujú za rizikové a niektoré môžu aj stopnúť.
Môže ísť o prevody do niektorých krajín, ktoré sú považované za rizikové, napríklad pre podozrenia z podpory terorizmu,“ vysvetľuje Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB. V rámci obchodných podmienok je banka oprávnená nevykonať platobný príkaz aj do krajiny, ktorá je uvedená v zoznamoch krajín podozrivých z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Tu môže ísť o štáty známe ako daňové raje.
Sumu, ktorú posielate do takejto podozrivej krajiny vám môže zadržať aj zahraničná banka a žiadať od vás predloženie dokumentov a dodatočných informácií k platbe. „Vtedy aj banka má právo od klienta požadovať tieto doklady a informácie, pričom on je povinný ich predložiť,“ dodáva Jamborová.

Prehľad poplatkov za platbu kartou za hazardné hry

Tatra banka - 2,50 eur
Slovenská sporiteľňa - 2 eurá
ČSOB - bez poplatku
OTP banka - bez poplatku
Poštová banka - bez poplatku
Prima banka - bez poplatku
VÚB banka - bez poplatku
Foto: Ivan Sedlák