Slováci sa zbavujú hotovosti. Dozreli sme pre moderné technológie?

Autor: Katarína Macková
05.12.2017 (06:30)

Aký zmysel má pre spoločnosť bezhotovostné fungovanie? Viete, čo je token? O pár rokov to už pre vás bude bežným pojmom. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Je to ešte celkom nedávno, keď používanie hotovosti bolo jediným spôsobom, ako pri nákupe zaplatiť. V poslednom období sa však veľa zmenilo. Aj keď si ešte všetci pamätáme časy hotovosti a v pamäti máme veľmi živo aj situácie v rade pred pokladňou, keď sa už síce kartou dalo platiť, ale trvalo to tak dlho, že všetci ostatní s pripravenou hotovosťou v ruke šomrali. Odvtedy však už uplynulo veľa času, technológie sa zdokonalili a v súčasnosti sú veľmi obľúbené najmä bezhotovostné platby, ktoré sa tešia stále väčšej popularite. “Máme veľmi dobré predpoklady, aby sa naša krajina podobala tomu, čo dnes vidíme v severských krajinách, kde je používanie hotovosti minimálne,” povedal na konferencii Deň bez hotovosti Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu.

Bezhotovostné platby sú niečím, s čím sme sa už dávnejšie „zžili“. K výhodám nepatrí len to, že pri pokladni vôbec nezdržiavame, ale i nastavenie limitu, vďaka ktorému sa môžeme vyhnúť tomu, aby nás nejaký „podnikavec“ okradol o nezanedbateľnú sumu. Práve tento limit je veľmi dôležitý, keďže priložiť kartu k terminálu trvá naozaj len sekundu. Je teda potrebné dbať na bezpečnosť: pozor si dajte najmä na odcudzenie karty. Aj napriek limitu môže prípadný zlodej urobiť väčší počet transakcií, ktoré vám v konečnom dôsledku môžu spôsobiť výraznú škodu. Je to o to horšie, že si nemusíte hneď všimnúť, že vám karta chýba, a následne sa môžete pripraviť na reklamačný proces v banke. Tie sa snažia vyjsť klientom v ústrety, ale aj tak ide o problémy, ktoré si každý z nás rád „odpustí“.

V rámci boja proti nezdaneným príjmom

Nejde tu iba o samotné pohodlie predávajúcich či zákazníkov, ktorí nemusia riešiť, či si náhodou nezabudli vybrať z bankomatu hotovosť; bezhotovostné fungovanie je potrebné okrem zákazníkov a firiem aj pre vládu. “Každá krajina funguje aj vďaka príjmom z daní a odvodov. Ide o peniaze, ktoré sú zaevidované, a teda majú svoju históriu. Ak chceme, aby sa naša krajina rozvíjala ďalej, je potrebné znižovať nelegálne a nezdanené príjmy, ktorých predstaviteľom je hotovosť,” povedal Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty. Dozrel už čas na to, aby sa opäť otvorila diskusia o posunutí hranice obmedzenia hotovostných platieb? “V súčasnosti je táto hranica 5 000 eur medzi firmami a 15 000 eur medzi ľudmi. A možno prichádza čas na to otvoriť diskusiu o tom, či neposunúť hranice ešte dalej,” dodal Peter Pellegrini.

Revolúcia v platobných službách

V budúcom roku vstúpi do platnosti smernica o PSD2, novela zákona o platobných službách. Má ísť o revolúciu v oblasti poskytovania platobných služieb. Trh sa otvorí fintech spoločnostiam, ktorých služby nám majú zaistiť vyšší komfort v používaní bezhotovostných transakcií. „Rezort financií chce pri tejto zásadnej zmene diskutovať s týmito firmami, ako aj bankami a inými poskytovateľmi platobných služieb. Budeme spoločne hľadať riešenia, ktoré pomôžu celému trhu,” tvrdí Martin Peter, riaditeľ odboru bankovníctva Ministerstva financií SR.

Namiesto čísla karty token. Budeme platiť hodinkami?

Čaká nás teda digitálna revolúcia, a to v najbližších rokoch. V tých posledných sme sa držali na vlne rekordného rastu v bezkontaktných platbách. Dôležité však je, že prídu aj technológie, ktoré sú zatiaľ ešte pre nás v praktickom používaní neznáme. “Dôjde k technologickému posunu, kedy číslo karty nahradí token. Ľudia tak budú môcť masívne používať akékoľvek zariadenia na platby. Či už ide o mobil, autá, inteligentné spotrebiče, alebo hodinky,” povedal Marcel Gajdoš, riaditeľ Visa pre SR a ČR. Podľa neho sa počet zariadení, ktoré budú schopné platby realizovať, v nadchádzajúcich rokoch desaťnásobne zvýši v porovnaní s aktuálnym počtom platobných kariet. Priamo úmerne by tak mal vzrásť aj počet zariadení, ktoré dokážu tieto platby prijímať.

Čaká nás teda svet bez hotovosti? S najväčšou pravdepodobnosťou áno a nie je to nič, čoho by sa bolo treba báť. Je však dôležitá zodpovednosť a bezpečnosť. Tá sa však už dostala dostatočne do podvedomia najmä mladej generácie. Aj keď sme malá krajina, v tejto oblasti nám to celkom „ide“. Vidieť to aj pri mobilných platbách, ktoré sa takisto tešia stále väčšej obľube. V budúcnosti sa očakáva vzostup všetkých uvedených trendov.
 
Foto: Ivan Sedlák