Na čo všetko môžete použiť hypotéku?

Autor: redakcia
12.03.2018 (14:00)

Dnes si vysvetlíme, na aké účely môžete použiť peniaze z hypotéky. 

Banky poskytujú dva druhy úverov zabezpečených nehnuteľnosťou. Sú to účelové, inými slovami klasické hypotéky a bezúčelové, takzvané americké hypotéky. Aký je medzi nimi rozdiel?

Americká hypotéka = bezúčelový úver

Aj keď jej hovoríme hypotéka, v podstate hypotékou nie je. Záujemcovia ju využívajú najmä vtedy, keď z nejakého dôvodu potrebujú vyššiu sumu peňazí. Veľkou výhodou je, že zákazník nemusí dokladovať účel použitia. Získane peniaze klient môže použiť na čokoľvek, napríklad kúpu auta, exotickú dovolenku, alebo aj na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí.

Aj pri tomto úvere však klient musí založiť nehnuteľnosť v prospech banky. Nehnuteľnosť, ktorou klient zabezpečí úver musí byť na území Slovenska, je to dostavaný (skolaudovaný) byt alebo rodinný dom.

690x65

Úroky na americkej hypotéke sú spravidla vyššie ako pri klasickej hypotéke, ale určite nižšie ako pri spotrebnom úvere.

Neprehliadnite

Klasická hypotéka = účelový úver na bývanie

Klasická hypotéka je najlacnejší spôsob financovania bývania. Keďže peniaze sú viazané na určitý konkrétny účel, úroky sú nižšie ako na americkej hypotéke.

Kúpa nehnuteľnosti

Účelovú hypotéku môžete použiť na kúpu nehnuteľnosti, alebo jej časti, ktorá sa nachádza na území Slovenskej republiky - byt, dom, alebo stavebný pozemok.

Byty sú najčastejším predmetom financovania. Pozor si dajte, aby aj v liste vlastníctva bol byt zapísaný ako bytový priestor. Pri dome je dôležité, aby skutkový stav zodpovedal právnemu stavu. Žiadnu čiernu stavbu vám banka neprefinancuje. Pozemok musí byť stavebný pozemok s vysporiadanou prístupovou cestou. Orná pôda, lesná pôda nie je stavebný pozemok.

Výstavba alebo zmena dokončených nehnuteľností

Okrem kúpy nehnuteľnosti si môžete požičať aj na stavbu nehnuteľnosti. Opäť je dôležité, že nehnuteľnosť musí byť určená na celoročné bývanie a teda je to rodinný dom. Potrebnú sumu vám banka uvoľňuje postupne tak, ako pokračujú stavebné práce a teda stúpa hodnota rozostavanej nehnuteľnosti. Pozemok sa stane nehnuteľnosťou, keď sa spojí so stavbou - presnejšie, keď sa „vyleje“ základová doska a postaví sa 1,30 m obvodového muriva. V tomto štádiu je možné stavbu geometricky zamerať a dať zapísať na katastrálnu mapu a list vlastníctva. Ak sa viete sám z vlastných prostriedkov dostať do tohto štádia výstavby, tak máte „vyhraté“ a môžete požiadať o hypotéku aj na budúcu hodnotu stavby, ktorú je možné vypočítať podľa projektu stavby. O hypotéku môžete žiadať v momente, keď máte právoplatné stavebné povolenie.

Peniaze z úveru môžete využiť nielen na stavbu nového domu, ale aj na prestavbu, dostavbu, či nástavbu už existujúceho domu.

Údržba tuzemských nehnuteľnosti

Hypotekárny úver môžete použiť aj na rekonštrukciu a modernizáciu bývania, ktorá je príliš nákladná, aby ste ju financovali drahším spotrebným úverom. Ako príklad uvádzame: nová elektroinštalácia, vodoinštalácia, kúrenie, oprava strechy, či zateplenie.

Refinancovanie iného úveru zabezpečeného nehnuteľnosťou

Hypotéku môžete použiť aj na splatenie starej hypotéky, alebo úveru zabezpečeného nehnuteľnosťou. Hlavným motívom na refinancovanie starého úveru má byť úspora a teda získanie výhodnejších podmienok, aké ste mali doteraz. Prepočítať výhodnosť refinancovania vám pomôže odborník na financie.

Na čo môžete použiť peniaze z úveru zabezpečeného nehnuteľnosťou:
 

Americká hypotéka

Účelový úver na bývanie

- na čokoľvek

- kúpa nehnuteľnosti

 

- výstavba / zmena dokončenej nehnuteľnosti

 

- údržba nehnuteľnosti

 

- splatenie úveru zabezpečeného nehnuteľnosťou

Ak vás zaujíma viac podrobností o úveroch na bývanie, pozrite si Zákon o úveroch na bývanie č. 90/2016 Z.z. a Zákon o bankách č. 483/2001 Z.z.
 

Foto: redakcia